ECB Teşvikleri Gelecek Yılda Artırabilir

2015 yılı içinde de teşvikler artırılabilir.

Avrupa Merkez Bankası Ocak 2015 itibariyle aldığı karara göre, Eylül 2016’ya kadar aylık bazda 60 milyar euro tutarında tahvil alımı gerçekleştiriyor. 3 Eylül tarihli ECB yönetim kurulu toplantısı sonrasında ECB Başkanı Mario Draghi’nin basın toplantısında ifade ettiği üzere, varlık alım programının süresi ve kapsamı genişletilebilir. Kapsam ifadesi burada, hem miktar hem vade anlamı taşıyor. ECB gerekmesi durumunda varlık alım programına Eylül 2016’dan sonra da devam edebilir. ECB yönetim kurulu manşet enflasyonu referans alarak, fiyatlama davranışlarını yakından izliyor.

 

ECB enflasyon hedefine ulaşmak maksadıyla varlık alım programının kapsamını genişletebilir. Gelişen piyasaların yavaşlaması ekonomik görünüm üzerinde ek aşağı yönlü baskı yaratıyor.  Piyasa katılımcıları aylık bazda tahvil alım miktarını yıl sonuna doğru artırabilir. Komite üyeleri açıklamalarıyla varlık alım programının Eylül 2016’dan sonra da devam edebileceğini ifade etmektedir.

 

Varlık alım programının Euro’nun değeri üzerinde ve tahvil fiyatlarında belirgin etkisi olmuştur. Ticaret ağırlıklı Euro kuru 2014 yılındaki zirvesinden %10 gerilemiştir. Hem çeper hem çekirdek ülkelerin tahvil faizleri negatif bölgeye dahi yakınsamıştır. Komite üyelerinin kredi gelişimi ve iç talep açısından izlediği credit impulse indikatörü Ağustos 2015 itibariyle GSYH’nin %4,5’ine yükselmiştir. Aralık 2013’te söz konusu gösterge -1,30% seviyesinde gerçekleşmişti.

164754-1 ECB Teşvikleri  Gelecek Yılda Artırabilir

Grafikte politika faizi ve borçlanma faizi arasındaki fark gösteriliyor. Söz konusu farkın genişlemesi kredi koşullarının sıkılaşmasına neden olabilir.

 

Euro Bölgesi büyümesinde kur etkisinden ziyade ihracat pazarlarının performansı daha önemli olarak değerlendirilebilir. OECD tarafından yayınlanan küresel makroekonomik modele göre, Euro’nun %10 değer kaybetmesi, GSYH üzerinde ilk yıl 0,70% pozitif katkı yapabilir. Dört yıllık dönemde ise toplam 1.80% pozitif katkı olabilir. Rusya ekonomisinin hız kesmesi Euro Bölgesi büyümesine -0.22% puan negatif etki yaratmaktadır. Çin ekonomisinin yavaşlaması ise -0,04% negatif etki yapmaktadır.

 

Özetle, Fed 2015 yılı içinde faizleri artırabilir. ECB ise 2015 yılı içinde varlık alım programının kapsamını genişletebilir. Böylelikle Euro üzerinde ek aşağı yönlü baskı görülebilir.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap