ECB Programı Ne Zaman Sonlandırır?

Piyasa katılımcılarının beklentileri ve son gelişmeler..

Avrupa Merkez Bankası 22 Ocak tarihinde açıkladığı “geniş kapsamlı” varlık alım programıyla Eylül 2016’ya kadar aylık 60 milyar euro tutarında tahvil almaya devam edecek. ECB ifadelerine göre gerekmesi durumunda varlık alım programı “daha uzun süre” devam edecek. ECB varlık alım programından çıkış konusunu ise tartışılması oldukça erken bir konu olarak ifade ediyor.

 

Çıkış Programı

1. Aşama: Varlık Alım Hızının Azaltılması (Tapering)

2. Aşama: Varlık Alımının Tamamlanması (QE End)

3. Aşama: Faiz Artırımı

4. Aşama: Bilançonun Küçültülmesi

98210-111 ECB Programı Ne Zaman Sonlandırır?

16-23 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Bloomberg anketine katılan katılımcıların %46’sı ECB’nin varlık alım programını Eylül 2016’da sonlandıracağını düşünüyor. Varlık alım programının daha uzun süreceğini düşünenler ise Aralık 2017’ye kadar çeşitli görüşlere sahip durumda. ECB Mart 2015 itibariyle başlattığı varlık alım programıyla birlikte bilançosunu 1.1 trilyon euro kadar büyütmeyi hedefliyor.

 

Euro Bölgesi’nde enflasyonun 2016 yazından önce “istenen patikaya” girmesi durumunda varlık alım programının hızının azaltılması aksiyonuna geçilebilir. Piyasa katılımcıların bir kısmı varlık alım programının hızının azaltılmasına Ekim 2015’ten itibaren geçileceğini düşünüyor.  

ECB Başkanı Mario Draghi 15 Nisan tarihli faiz kararının ardından yaptığı basın toplantısında, ECB’nin varlık alım programının erken bitirilmesi yönünde görüşleri daha da ötelemişti. Draghi aylık bazda 60 milyar euro tutarında sürdürülen parasal genişleme programının Eylül 2016’ya kadar süreceği ifadesini yinelemişti. Varlık alım programından erken çıkış yönündeki ifadelere ise şaşırdığını ifade etmişti.

 

Diğer yandan piyasa katılımcılarının üçte ikisi ekonomik görünümün kısa dönemde gelişme gösterdiğine dikkat çekiyor. ECB cephesinde varlık alım programından erken çıkış beklentileri söz konusu ifadelerle etkisini yitiriyor.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap