ECB, Kredi Talebini Destekliyor

ECB Kredi Anketi..

ECB tarafından yayınlanan krediler anketi tüketicilerin kredi talebinin son üç aydaki değişimini gösteriyor. ECB’nin genişleme yönünde verdiği mesajların faizleri aşağı çekmesi tüketicilerin kredi talebini artırmasını sağlıyor. Grafikte mortgage (mavi), ticari krediler (açık mavi) ve tüketici kredileri (turuncu) gösteriliyor.

50686-1 ECB, Kredi Talebini Destekliyor

ECB tarafından yayınlanan çeyreklik krediler anketine göre, Euro Bölgesi bankaları kredi standartlarını yılın dördüncü çeyreğinde gevşetmiş durumda. Ankete 8-30 Aralık tarihleri arasında bankalar katıldı. Söz konusu pozitif sinyal Euro Bölgesi’nde ekonomik büyümeyi destekleyebilir. Yatırım harcamaları kriz öncesi seviyenin %20 gerisinde ve bu oran GSYH’nin %15,9’una karşılık geliyor.

 

İtalya ve İspanya’da kredi faizleri yılın son çeyreğinde Almanya’ya yakınsamış görülüyor. Bu durum ECB’nin teşvik sinyalleriyle ilişkilendirilebilir.

 

Ankete ilişkin ilginç sonuçlardan biri ise bankaların %61’inin TLTRO operasyonlarına katılmak konusunda kararsız kalması görülebilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap