ECB Hamlesi ve Yatırımcılar

Draghi Başarabilecek mi?

Avrupa Merkez Bankası’nın kapsamlı varlık alım programı Euro Bölgesi tahvillerinin yatırımcılar tarafından daha az tercih edilmesini sağlıyor. ECB’nin varlık alım programını aylık 60 milyar euro olarak “en az” Eylül 2016’ya kadar sürdürecek olması Euro’nun değer kaybetmeye devam etmesine neden olabilir. Mevcut denklemde Fed “daha temkinli sıkılaşma” ECB “daha agresif genişleme” yolunda ilerlemeye devam ediyor.

 

Yabancı yatırımcılar 2014 yılının ikinci yarısında Euro Bölgesi tahvillerinde pozisyonlarını azalttı. ECB aksiyonuyla birlikte Euro cinsi varlıklardan kaçanlar sadece yabancı yatırımcılar değil. Tahvillerde beklenen getiri oranının iyiden iyiye düşmüş olması, Avrupalı yatırımcıyı yurtdışında fırsat aramaya da itiyor. Avrupalı yatırımcılar son 15 aydır yabancı tahvillerde alıcı konumunda. 12 aylı hareketli ortalama 26.9 milyar euro tutarındadır.

80094-1 ECB Hamlesi ve Yatırımcılar

Euro Bölgesi’nde cari işlemler dengesi grafikte görülüyor. Yabancı doğrudan yatırımlar (kırmızı) ve net portföy yatırımları (yeşil) geri çekilmeye devam ediyor. Euro’nun ticaret ağırlıklı olarak değeri 2014’ün ikinci ayından bu yana %12’ye yakın değer kaybetmiş durumdadır.

80100-2 ECB Hamlesi ve Yatırımcılar

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap