ECB Hamlesi Fed için Test Niteliğinde

27-28 Aralık FOMC toplantısına ilişkin ilk sinyaller..

Avrupa Merkez Bankası 22 Ocak itibariyle agresif bir parasal genişleme programı açıklayarak, ayda 60 milyar euro tutarında hükümet tahvili alacağını açıklamıştı. Söz konusu aksiyon ECB’nin Eylül 2016’ya kadar 1 trilyon euro tutarında gevşemesine karşılık geliyor. Gevşemeyle birlikte özel sektör ve hükümet tahvilleri alınacak.

 

Fed’e yakınlığıyla bilinen Wall Street Journal muhabiri Jon Hilsenrath’a göre, söz konusu ECB aksiyonu Fed için bir test niteliğinde. Euro’nun dolar karşısında değer kaybetmeye devam etmesi, Amerikan mallarının daha pahalı hale gelmesine neden olarak ABD ekonomisi üzerinde baskı yaratabilir. Bu durum da Fed’i faizleri daha uzun süre düşük tutmak konusunda cesaretlendirebilir.

 

ABD yetkilileri küresel kur savaşına karşı ifadelerinde durumu önemsemeyen açıklamalarda bulunuyor. 27-28 Ocak tarihli 2015’in ilk FOMC toplantısında Fed/FOMC üyeleri daha güvercin bir duruş sergileyebilir. Bu durum da ilgili dönem sonrasında doların zayıflamasına neden olabilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap