ECB Genişlemesi Fed’i Karşılamıyor

1 trilyon Euro tutarında “dev paket”..

ABD’de Fed’in uyguladığı ekonomik aktivitenin canlandırılmasına yönelik parasal teşvikler kriz sonrası dönemde ekonomik gelişmeye önemli ölçüde katkı sağlamıştır. 22 Ocak itibariyle Avrupa Merkez Bankası tarafından açıklanan “parasal genişleme” programı ECB bilançosunun 1 trilyon euro ($1.1 trilyon) tutarında büyümesini sağlayabilir. Böylelikle ECB bilançosunu 2012 yılı seviyesi olan 3 trilyon euro’ya yükseltebilir.

 

Fed 3 Ekim 2008 tarihinde ilk TARP (Sorunlu Varlıkların Kurtarılması Programı) açıklamasından bu yana 3.7 trilyon dolar büyüklüğünde, ABD hazine tahvili ve diğer devlet destekli kuruluşların ihraç ettiği menkul kıymetleri portföyüne eklemiştir. Böylelikle piyasa katılımcılarının enflasyon bekleyişlerinin yükselmesi sağlanmıştır. 2008 yılı itibariyle değer nominal GSYH’nin %25’ine karşılık gelmektedir.

 

SOMA Portföyü

54916-1 ECB Genişlemesi Fed'i Karşılamıyor

 

SOMA “doğrudan” veya “geçici” olarak Fed portföyünde tutulan varlıkları ifade etmektedir. Konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için çalışmamız fikir verebilir.

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/91311/fed-cikisa-hazirlaniyor

 

54919-2 ECB Genişlemesi Fed'i Karşılamıyor

ABD’de işsizlik oranı küresel finans krizi döneminde %10 seviyesiyle küresel kriz öncesi seviyenin 4.4 puan üstüne yükselmiştir. Euro Bölgesi’nde işsizlik oranı ise %7,2 seviyesinden %12 seviyesine yükselmiştir. ABD’de işsizlik oranı %5,6 seviyesine kadar gerilemesine karşın, Euro Bölgesi’nde ancak %11,4 seviyesine gerilemiştir.

 

ECB’nin açıklamış olduğu parasal genişleme programı ise Euro Bölgesi 2014 yılı nominal GSYH’sinin %11,4’üne karşılık gelmektedir. Söz konusu programın Fed’in genişlemesini karşılaması için %86 daha fazla olması gerekmekteydi.

 

Büyüklük itibariyle aynı tutarda destek sağlansa dahi, yapısal reformlar adına Bölge’de daha az yol kat edilmiş olması parasal genişleme programının ekonomiye sağladığı faydanın görece zayıf olmasına neden olabilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap