ECB Genişlemesi Etkili Olabilecek mi?

Kredi gelişimi yatay seyrediyor..

Avrupa Merkez Bankası 22 Ocak itibariyle agresif bir parasal genişleme programı başlatmıştı. Eylül 2016’ya kadar aylık bazda 60 milyar euro tutarında tahvil alımı yapılacağı açıklanmıştı. Finans kuruluşları böylelikle daha fazla finansman olanağına sahip olacak, enflasyon beklentileri ve tüketim harcamaları üzerine yukarı yönlü baskı yaratılacaktı.

 

Banka kredileri sonunda toparlanma işaretleri gösteriyor. ECB Başkanı Mario Draghi’nin izlemeyi tercih ettiği hane halkı kredileri büyümesi Kasım ayı itibariyle 0,70% gelişme göstermiştir. Ocak 2014 itibariyle söz konusu gelişme yıllık bazda 0,20% seviyesindeydi. Finansal olmayan şirketlerin kredi büyümesi ise Şubat 2014 tarihinde -3,20% seviyesinden Kasım 2014 itibariyle -1,30% seviyesine yükselmişti.

 

Euro Bölgesi’nde kredi büyüme hızının özellikle finans sektörü dışındaki şirketler kesiminde zayıf seyretmeye devam etmesi parasal genişleme programının reel ekonomiye etkileri üzerinde soru işaretleri yaratıyor.

53430-1 ECB Genişlemesi Etkili Olabilecek mi?

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap