ECB Faiz Kararına Doğru

Basın toplantısı 15:30’da başlayacak.

Avrupa Merkez Bankası Faiz Kararı TSİ 14:45 itibariyle açıklanacak. ECB Başkanı Mario Draghi’nin basın toplantısı ise TSİ 15:30’da gerçekleştirilecek. Yeni bir adım atılması yönünde bir beklenti bulunmuyor.  ECB 22 Ocak’ta aldığı kararla aylık bazda 60 milyar euro tutarında “kapsamlı” bir varlık alım programını Eylül 2016’ya kadar olmak üzere başlatmıştı. ECB Başkanı Mario Draghi, gerekmesi durumunda varlık alım programının daha uzun süre boyunca devam edebileceğini ifade etmişti. Böylelikle ECB’nin aylık bazda 60 milyar euro tutarındaki parasal genişleme programı “açık uçlu” hale gelmişti.

 

Beklentiler:

1) Basın toplantısında varlık alım programının sonuçlarına ilişkin ifadeler önemli olabilir.

2) ECB’nin varlık alım programını gerekmesi durumunda “açık uçlu” olarak sürdürmeye devam edebileceği ifade edilebilir.

3) ECB Başkanı Mario Draghi’nin basın toplantısında fiyatlar genel düzeyine yönelik hedeflere doğru yol alındığı yönünde daha “ılımlı” ifadeler kullanılması yönünde Euro ilk etapta Dolar karşısında değerlenebilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap