ECB Faiz Kararına Doğru

3 Haziran Çarşamba

Avrupa Merkez Bankası Faiz Kararı 3 Haziran Çarşamba günü  TSİ 14:45 itibariyle açıklanacak. ECB Başkanı Mario Draghi’nin basın toplantısı ise TSİ 15:30’da gerçekleştirilecek. ECB 22 Ocak’ta aldığı kararla 2016 yılı Eylül ayına kadar aylık 60 milyar euro tutarında tahvil alımı gerçekleştirecek. Enflasyon dinamiklerinin zayıf seyri ve petrol kaynaklı dezenflasyonist baskı kararda etkili oldu. ECB vadesi 2 yıldan 30 yıla kadar olan tahvillerde -0,20% faiz oranı sınır olmak üzere alım yapma kararı almıştı. 19 Mayıs itibariyle ise ECB üyeleri gerekmesi durumunda “ek parasal genişlemenin” devreye alabileceği yönünde ifadelerde bulunmuştu.

 

ECB 3 Haziran Çarşamba günü makroekonomik projeksiyonlarını da güncelleyecek. ECB Mart ayında hatırlanacağı gibi 2015 yılı enflasyon tahminini 0,70% seviyesinden 0,0% seviyesine çekmişti. Büyüme tahminini ise 1,0% seviyesinden  1,50% seviyesine yükseltmişti. Piyasa katılımcıları ECB Başkanı Mario Draghi’nin basın toplantısında enflasyon tahminini yukarı yönde revize edeceğini düşünüyor.

121812-ecb ECB Faiz Kararına Doğru

Özet;

1) ECB’den ilgili toplantıda yeni bir aksiyon beklenmiyor.

2) ECB Başkanı Mario Draghi Nisan – Mayıs döneminde Avrupa tahvillerinde yaşanan satışa dair herhangi bir değerlendirmede bulabilir. (Draghi 14 Mayıs’ta IMF toplantısında bu konuya değinmemişti.)

3) ECB yönetim kurulu üyesi Benoit Couere para politikasının “yaz aylarında yeniden düzenlenebileceği” ifadesinde bulunmuştu. Temmuz – Ağustos döneminde likidite düşük olduğu için ilgili ayda yapılması beklenen varlık alımı Haziran dönemine alınabilir. Diğer yandan varlık alım programının “kapsamı” da genişletilebilir.

4) Önden yüklemeli genişleme ve “kapsamın genişletilebileceği” ifadeleri yakın dönemde Euro’nun zayıflamasına neden oluyor.

5) Petrol fiyatlarının yakın dönemde güçlenmesi, “enflasyon tahminini” yukarı çekebilir. Mart ayında tahmine temel teşkil eden Brent petrol fiyatı 2015 yılı için ortalama $58.50 varsayımına dayanmaktaydı.

6) ECB’nin 2015 yılı büyüme tahmini %1,50 seviyesinde, piyasa katılımcılarının beklentileri ise mevcut durumda %1,8 seviyesinde.

7) ECB Başkanı Mario Draghi’nin Yunanistan konusunda ise bir değerlendirmeden geri durması beklenebilir. ECB Başkan Yardımcısı Vitor Constancio temerrüt durumunun ELA (Yunan bankalarına sağlanan kredi hattı) fonlamasını kesmek için bir gerekçe olmadığını ifade etmişti.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap