ECB’den Beklentiler

Varlık alım programına ilişkin beklentiler..

Avrupa Merkez Bankası 22 Ocak itibariyle varlık alım programını yüksek olasılıkla hükümet tahvillerini de içerecek şekilde genişletecek. ECB Başkanı Mario Draghi’nin 15:30’da gerçekleştireceği basın toplantısında detayları açıklaması bekleniyor.

 

Bloomberg anketine katılan 55 ekonomistin beklentilerine ilişkin sonuçlar açıklandı. Varlık alım programının büyüklüğüne ilişkin medyan tahmin 550 milyar euro düzeyinde. Katılımcıların %92’si ECB’nin 22 Ocak’ta varlık alım programı açıklayacağını bekliyor.

 

Euro/Dolar karşısında 11 yılın en düşük seviyesine gerilerken, geçtiğimiz hafta itibariyle açıklanan İsviçre MB’nin frank tabanının kaldırması da geri çekilmede etkili olarak görülüyor.

49722-1 ECB’den Beklentiler

Ekonomistlerin %72’si zamanlamaya ilişkin bir tanımlama bekliyor. %52’si ise hangi ülke tahvilinin ne kadarının alınacağına ilişkin bir açıklama beklerken, %49,1’i ise varlık alım programının toplam büyüklüğüne ilişkin bir açıklama bekliyor.

49723-2 ECB’den Beklentiler

Grafikte varlık alım programının yöntemine ilişkin düşünceler gösteriliyor.

1) %69,1 : ECB her üyenin tahvilini alacak, risk tüm ülkeler tarafından paylaşılacak..

2) %14.5 : AAA notuna sahip tahvillerin riski tüm ülkeler üstünde, diğerleri her MB’nin kendi sorumluluğunda..

3) %12,7 : Tahvillerin sorumluluğu her MB’nin kendi üstünde..

4) %3,6 : ECB sadece AAA notuna sahip tahvilleri satın alacak..

 

Katılımcıların %57’si varlık alım programının kapsamının ağırlıklı olarak hükümet tahvilleri olmak üzere diğer menkul kıymetlerden de oluşacağını düşünüyor.

 

Sorulara cevap bulmak için sadece 3 güne ihtiyacımız var…

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap