Suudi Arabistan tarihinde ilk kez tahvil satacak

petrol-fiyatlari-arap-borsalarini-dusurdu-1957-15122014103950 Suudi Arabistan tarihinde ilk kez tahvil satacak

Suudi Arabistan, düşük petrol fiyatları nedeniyle genişleyen bütçe açığıyla mücadele etmek için çarşamba günü tarihinde ilk kez yabancı yatırımcıya tahvil satacak.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısının, beş, 10 ve 30 yıllık tahvil satışlarından bu hafta içerisinde 10 milyar dolar gelir edebileceği tahmin ediliyor

Suudi Arabistan,petrol fiyatlarının  iki yıl içerisinde yaklaşık yüzde 50 oranında gerilemesiyle son 20 yılın en kötü bütçe açığını verdi. Döviz rezervlerinin de eridiği ülke, 63 milyar dolarlık devlet tahvili ihraç etti. Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın yılın başında sözünü verdiği ekonomik dönüşüm planı, tahvil ihracının yanı sıra masraf ve ücretlerde kesintiler ile devlete ait petrol şirketi Saudi Aramco’nun halka arzını da kapsıyor.

Yaklaşık bir yıldır alternatif gelir kapılarını konuşan Suudi yetkililer, konu petrol fiyatlarının geleceği olunca “ekonomik dönüşüm planları” kadar net değil.

“CEVABI BİLSEM BURADA KONUŞUYOR OLMAZDIM”

12 Ekim’de Londra’da 60 bankacı ve yatırımcının katılımıyla gerçekleşen toplantıda konuşan Suudi Arabistan Devlet Bakanı Muhammed El Sheikh, petrol fiyatları ile ilgili soruya “Eğer bunu tahmin edebilseydim, şu anda konuşacağım yerde para kazanıyor olurdum” diyerek şaka yollu yanıt verdi. Suudi Bakan, iki gün önce İstanbul’da katıldığı enerji zirvesinde ise yıl sonuna kadar petrol fiyatlarının varil başına 60 dolar seviyesinde olmasını bekliyoruz demişti.

Londra’daki toplantıya katılan Allianz Global Gelişen Tahvil Yatırımları Uzmanı Gregory Saichin,  yaptığı açıklamada petrolle ilgili soruların bir şekilde geri püskürtüldüğünü söyledi.  Saichin, “Petrol fiyatlarıyla veya rasyonel olarak ne kadarının bütçelenebileceği ile ilgili soruların yanıtlanmaması yatırımcıyı belirsiz durumda bırakıyor” dedi.

Suudi Arabistan’ın gelirlerinin yüzde 70’inin petrolden geldiğini hatırlatan Saichin, gelecekle ilgili bir tahmin yürütülememesinin Suudi Arabistan’ın borçlarını ödeyip ödeyemeyeceği konusunda yatırımcıların kafalarında soru işaretleri yarattığını ifade etti.  

Londra merkezli Federated Investors’ın Gelişen Para Birimleri Yöneticisi Muhammed Elmi de “Petrol fiyatları toparlanmaya başlasa bile ekonomik reformlar devam edecek ve bence bu, yatırımcıların hoşuna gidecek” yorumunu yaptı.

18 Oct 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap