Dünyanın en zenginlerinin de serveti eriyor

25124_1-405-x-274 Dünyanın en zenginlerinin de serveti eriyor

Geçen yıl borsalarda yaşanan düşüş dünyanın en zenginlerinin de servetini eritti.

UBS ve PwC tarafından yayımlanan rapora göre, milyarderlerin toplam serveti 2015 yılında 300 milyar dolar gerileyerek 5,1 trilyon dolara düştü. Böylece en zenginlerin serveti 2011’de yaşanan küresel krizden bu yana ilk kez düşmüş oldu. Milyarderlerin ortalama serveti de 300 milyon dolar düşüşle 3,7 milyar dolar oldu. En büyük kayıplar ise malzeme, sanayi ve perakende sektörlerinde görüldü.

Araştırmaya göre, son yıllarda zenginlerin servetinde 20. yüzyılın başında yaşanan “Yaldızlı Çağ”a benzer bir artış görülüyordu; ancak 2015 itibariyle bu bolluk bitmiş, en azından ara vermiş gibi gözüküyor.

Raporda, “Servet üretiminin en önemli motorları olan teknoloji ve finansın teklemeye başladığı bu dönemde servetin el değiştirmesi ve emtia fiyatlarındaki düşüş milyarderlerin üzerinde baskı oluşturuyor” denildi. 

1850’lerden sonra ve 1900’lerin başında Amerika’da müthiş bir ‘‘Yaldızlı Çağ’’ yaşanmış, ticaret ve sanayinin şahikasına eriştiği senelerde, müthiş bir zenginlik furyası ve dolayısıyla müthiş bir zengin grubu ortaya çıkmıştı.

SIKINTILARIN SEMPTOMLARI

Tabi ki daha önce “inanılmaz zengin”ken şimdi sadece “çok zengin” diye birileri için üzülmek pek de kolay değil. Ancak bu düşüşü sadece milyarderlerin birazcık daha fakirleşmesi olarak görmemek gerekiyor. Servetlerindeki erime, küresel ekonomide yaşanan sıkıntıların önemli bir başka göstergesi olarak ele alınmalı.

Bu düşüşe bakarak oynak enerji ve emtia fiyatlarının, döviz piyasalarındaki sert fiyat hareketlerinin ve zayıf tüketici harcamalarının küresel ekonomiyi nasıl baskıladığını görmek mümkün.

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap