Dünya kömür devi iflas erteleme istedi !

Dünyanın en büyük ikinci kömür üreticisi Peabody Energy resmen iflas koruma başvurusunda bulundu.

Dünyanın en büyük özel sektöre ait kömür üreticisi olan Peabody Energy, ABD iflas koruma başvurusunda bulunan 1183 yılında kurulan enerji devinin ‘Chapter 11’ iflas koruma başvurusunda bulunduğu bildirildi. Peabody Energy’nin genel merkezi ABD’nin  Missouri eyaleti St. Louis kentinde bulunuyor. 

Peabody Energy’nin Başkanı Glenn Kellow yaptığı yazılı açıklamada, “Bu çok zor bir karardı. Ama Peabody için ileriye dönük doğru bir yol bu. Bugün (dün) aldığımız kararla, tarihi zorluklar içerisindeki sektör koşulaları içerisinde Peabody’nin önemli borç yükünün mahkemede çözümünü arayacağız” dedi. 

Kömür fiyatları 6 yıldır çöküşte

İflas başvurusu değerlendirme sürecinde Peabody’nin normal şekilde çalışmaya devam edeceği belirtildi. Kömür piyasasında fiyatlar 2011 yılından bu yana yarı yarıya düştü. Fiyatların dip yaptığı 2013 yılından bu yana yüzde 41 oranında düşüş yaşandı. 

Peabody’nin borsada işlem gören hisseleri 2015 yılında yüzde 95 düştü.  

 

 

 

kaynak : http://www.dunya.com/dunya/yabanci-sirketler/dunya-komur-devi-iflas-erteleme-istedi-296586h.htm

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap