Dünya Altın Konseyi Raporu Bilgi Notu

Küresel altın talebi geriledi.

Dünya Altın Konseyi tarafından 2015 yılı ikinci çeyrek “Altın Talep Trendleri” raporu açıklandı. Küresel altın talebi yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre %12 düşüş göstererek altı yılın en düşük seviyesi olan 914.9 tona geriledi. Altın arzı da aynı şekilde yıllık bazda %5 düşüş gösterdi.

 

 

 

 

Küresel Altın Talebi

151751-1 Dünya Altın Konseyi Raporu Bilgi Notu

Altın talebi Hindistan’da %25, Çin’de %3, Ortadoğu’da %24 düşüş gösterirdi. ABD ve Avrupa’da ise sırasıyla %3 ve %14 yükseliş gösterdi. Altın üretiminde toplam arz artışı önceki yılın aynı dönemine göre %5 düşüş gösterdi. Hindistan’da altın talebinin ilk çeyrekte düşüşü beklenmedik yağışların mahsüllere zarar vermesiyle birlikte kırsal nüfusun satınalma gücünün düşüşünden ileri geldi. Ülkenin düğün sezonu Haziran – Temmuz aylarında da talep söz konusu gelişmeler neticesinde zayıf gerçekleşmiş olabilir. Çin’de ise Borsa Endeksi’nde yaşanan oynaklığın ve ekonomik yavaşlamanın tüketici güvenini bozması neticesinde talep zayıf gerçekleşmiş olabilir.

 

Yararlanılan Kaynak: Dünya Altın Konseyi

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap