Draghi: Parasal Genişleme Sürecek

mariodraghi-825x420-custom Draghi: Parasal Genişleme Sürecek

Avrupa Merkez Bankası başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi’nde enflasyonu yüzde 2’ye çıkarma hedefine uygun olarak parasal genişleme politikasına devam edeceklerini söyledi, ülkelerin ekonomilerinde yapısal reformlara hız vermelerinin önemine dikkat çekti.

Draghi, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada küresel ekonomide rastlanan belirsizlik işaretlerine rağmen Euro Bölgesi’nin dayanıklı konumda olduğuna işaret etti.

Mario Draghi: “Euro Bölgesi’nde işsizlik oranı düzenli olarak geriliyor. 2013 yılından bugüne kadar bütün göstergelerin çok daha kötü tahmin edildiği bir dönemde 4 milyondan fazla istihdam yaratıldı. İç talepte de yine önemli bir artış gerçekleşti. Ve gayri safi yurt içi hasıla 14 çeyrek üst üste pozitif yönlü seyretti.” dedi.

Draghi ayrıca maliye politikasının para politikasını destekler nitelikte oluşturulması gerektiğinin altını çizdi

Avrupa Merkez Bankası başkanı konuşmasının devamında, “Yapısal reformların uygulanmasının ciddi olarak artırılması gerekir, bunun özellikle verimliliğin artışında ve işletme faaliyetlerinin büyümesinde büyük önemi var.” şeklinde konuştu.

Avrupa Merkez Bankası, düşük enflasyonla mücadele politikası kapsamında bir yıl önce başlattığı aylık 60 milyar euroluk tahvil alım programını geçtiğimiz Mart ayında 80 milyar euroya çıkarmış, faiz oranlarını da düşürmüştü.

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap