Draghi: Faizler uzun süre düşük kalacak !

Draghi bugünkü faiz toplantısının ardından…

Draghi bugünkü faiz toplantısının ardından bir basın toplantısı düzenledi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, faizlerin uzun bir dönem için cari veya daha düşük seviyelerde kalmasını beklediklerini söyledi.

 

Euro Bölgesi'nde genel finansal şartların iyileştiğine işaret eden Draghi, global belirsizliklerin ise sürdüğünü kaydetti. Draghi, "Uygun seviyede parasal genişlemenin devam ettirilmesi önemli. Yönetim Komseyi, önümüzdeki dönemde fiyat istikrarı için görünümü çok yakından izleyecek." dedi. Draghi, şirket tahvilleri alımlarının Haziran'da başlayacağını açıkladı.

 

Daha fazla faiz indirimi için kapıyı açık bıraktı

 

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, faiz oranlarının uzun bir dönem için cari seviyede veya daha düşük olacağını ifade ederek daha fazla faiz indirimi için kapıyı açık bıraktı.
    

 

Draghi, ECB Yönetim Konseyi toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında ECB'nin fiyat gelişmelerini çok yakından izleyeceğini ve gerektiği takdirde parasal gevşemeyi artıracağını vurguladı.
    

 

Draghi, ECB'nin yetkisi dahilindeki tüm araçları kullanacağını vurguladı. Draghi, faizlerin uzun bir dönem için cari veya daha düşük seviyelerde kalmasını beklediklerini söyledi.
    

 

Euro Bölgesi'nde genel finansal şartların iyileştiğine işareteden Draghi, global belirsizliklerin ise sürdüğünü kaydetti. Draghi,"Uygun seviyede parasal genişlemenin devam ettirilmesi önemli. Yönetim Komseyi, önümüzdeki dönemde fiyat istikrarı için görünümü çok yakından izleyecek." dedi.

 

ECB, bugünkü toplantısında faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi. ECB, gösterge faiz oranını yüzde 0,00, mevduat oranını yüzde -0,40, marjinal faiz oranını yüzde 0,25 olarak korudu. 
    

 

ECB, bir önceki toplantıda Nisan ayından itibaren uygulamaya başlayacağını açıkladığı 80 milyar euro varlık alım programını da yürürlüğe girmiş oldu.
    

 

Draghi, şirket tahvilleri alımlarının Haziran'da başlayacağını açıkladı. ECB'nin alacağı şirket tahvilleri sigorta şirketlerini de içeriyor. Eğer finansal olmayan bir şirket banka sahibi ise tahvil alımı uygun olmayacak. Alınacak tahviller için en uzun vade 30 yıl olarak belirlenirken, ihraç edilen tahvillerin yüzde 70'ine kadar kısmı alınacak. Draghi, her ay belirlendiği şekilde 80 milyar euro tutarında tahvil alınacağını belirtti.
    

 

'Enflasyon yıl sonuna doğru toparlanacak'

 

Konuşmasında enflasyona değinen ECB Başkanı, çok düşük bir enflasyon oranının kalıcı hale gelmemesini sağlamak gerektiğine işaret etti.
    

 

Enflasyon oranını negatife döneceğini ve 2016 yılı sonuna doğru toparlanacağını söyleyen Draghi,"Enflasyonun 2017-18 döneminde daha da toparlanmasını bekliyoruz" diye konuştu.
    

 

Ekonomik toparlanmanın devam etmesini beklediklerini söyleyen Draghi, "Politika tedbirleri iç talebi desteklemeli" diye konuştu.ECB Başkanı mali duruşun hafif şekilde genişlemeci olduğuna dikkat çekti.

 

Helikopter ile para dağıtma

Euro Bölgesi toparlanmasının bilanço ayarlamaları ve düşük reform hızı nedeniyle azaldığına değinen Draghi, "Euro Bölgesi toparlanması için riskler aşağı yönlü olmaya devam ediyor. Bölge için riskler, global ekonomideki belirsizlikler ve jeopolitik risklerle ilişkili." şeklinde görüş belirtti.

 

Draghi bu toplantıda 'Helikopter ile Para Dağıtımı' konusunu tartışmadıklarına işaret etti. ECB Başkanı, 2014 yılı Haziran ayından bu yana alınan politika tedbirlerinin borçlanma şartlarını net bir şekilde iyileştirdiğini söyledi.

 

'Alman siyasetçilerin eleştirilerini değerlendirdik'

 

ECB'nin yasalara uyduğunu kaydeden Draghi, "Biz siyasetçi değiliz. Alman siyasetçilerin getirdiği eleştirileri bugünkü toplantıda değerlendirdik. Yönetim Konseyi bağımsızlığın ve politikanın savunması konusunda görüşbirliği içinde." dedi.

 

'Her şey için negatif faizleri suçlamak doğru değil'

 

Bugün reel faizlerin 20-30 yıl öncesine göre daha yüksek olduğunu belirten Draghi, " Her şey için negatif faizleri suçlamak doğru değil. Eğer daha yüksek faiz istiyorsak, daha yüksek büyüme, enflasyona ihtiyacımız var. Düşük faiz oranları, düşük büyüme ve enflasyonun bir semptomu. Negatif faizlerin mevduat sahiplerine geçtiği konusunda ciddi bir kanıt yok" diye konuştu

 

Kaynak : http://www.dunya.com/dunya/uluslararasi-kuruluslar/draghi-faizler-uzun-sure-dusuk-kalacak-297514h.htm

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap