Döviz Piyasası Stresi ve Likidite İlişkisi

TCMB Çalışması

TCMB tarafından yapılan  “Döviz Piyasası Stresi ve Likidite İlişkisi” çalışmasıyla döviz piyasasındaki stres düzeyinin ölçülebilmesi için piyasa temelli değişkenler kullanılarak bir endeks oluşturulması amaçlanmıştır. TCMB tarafından yapılan çalışmalar gösteriyor ki, fiyat istikrarı görevi gereği olarak, TL’nin seviyesinden ziyade oynaklığı inceleme konusu görülüyor.

 

 

 

Özetle;

1) Dolar/TL kurunun kısa vadeli seviye değişimi

2) Kısa vadeli beklenen yönü

3) Oynaklık düzeyi değişken olarak kabul edilmiştir.

60775-a Döviz Piyasası Stresi ve Likidite İlişkisi

Oluşturulan endekse temel teşkil eden göstergeler tabloda gösterilmiştir.

60776-b Döviz Piyasası Stresi ve Likidite İlişkisi

Döviz piyasalarında artan stres dönemlerinde kısa vadeli faiz oranlarının genelde stresi azaltacağı düşünülmüştür. TCMB’nin Kasım 2010’dan bu yana uyguladığı yeni politika bileşimindeki farklı faiz oranları (faiz koridoru) döviz kurunda yaşanan oynaklığı karşı hızla yanıt verebilme gücü sağlamıştır. (Kara, 2012)

 

Sonuç olarak, oluşturulan stres endeksi ile döviz piyasasında işlem yapan oyuncuların kararlarını etkileyen kur risk primi faktörleri dikkate alınmıştır. Seviye değişimi, beklenen seviye ve oynaklığı oluşturan tüm göstergelerin birlikte aynı yöne hareket etmesi durumunda kurda yüksek tansiyon gözlendiğinden söz edilebilir. Bu durumda da likidite politikası yoluyla döviz kurlarında oynaklığı azaltacak adımları atmak gerekebilir.

 

TCMB çalışmayla diğer yandan, son dönemde döviz likiditesi koşullarına vurgu yaparak enerji ithalatçısı KİT’lerin döviz alımlarının doğrudan karşılanmasına yönelik atmış olduğu politika adımını değerlendirmiştir. Stres dönemlerinde ortaya çıkan KİT döviz alımlarının TCMB ve Hazine tarafından karşılanmasına yönelik atılan politika adımının finansal istikrara katkıda bulunacağı düşünülmektedir.

 

Yararlanılan Kaynak:

Kilimci, E., Er, H., Çerçil, İ. 2015. “Döviz Piyasası Stresi ve Likidite İlişkisi”, TCMB Ekonomi Notları, 2015: (04)

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap