Dolar/TL’de Gerileme Sürecek mi?

Geçtiğimiz haftalarda rezerv para birimleri merkez bankalarından gelen sıkılaştırıcı politika yanlısı açıklamalar ile piyasalarda hareketlilik yaşanmıştı. Bu sayede global çapta tahvil faizlerinde yükselişlerin hız kazanması özellikle GOÜ para birimlerinde satış baskısının hızlanmasını beraberinde getirmişti. Global hisse senedi endekslerinde de bu baskıyı takip etmiştik. Fakat geçtiğimiz hafta FED Başkanı Janet Yellen’in piyasanın korkuları doğrultusu sıkılaştırıcı yanlısı güçlü söylemlerden kaçınması ve beklenti altı gelen ABD verilerinin eşliğinde piyasalarda bir miktar rahatlamanın oluştuğunu gördük. Bu sayede ABD 10 yıllık faizlerinde %2.38 seviyelerinden 2.30 seviyesine kadar gerileme kaydedildi. Aynı şekilde dolar endeksi 95.00 seviyesine geri çekildi. Tabi bu fiyatlamalar haliyle GOP’lara yönelik fon akışının bir miktar hızlanmasını sağladı. Böylelikle Dolar/TL paritesi 3.64 seviyelerinden 3.52 seviyelerine kadar gevşeme kaydetti. Teknik olarak incelediğimizde 3.5400 desteğinin önemli olduğunu ve henüz bu seviyenin altında kalıcılığın oluşmadığını söylemek gerekiyor. Bu seviye bir önceki raporlarımızda da sıklıkla belirttiğimiz alçalan kama formasyonunun üst bandına tekabül ediyor. Dolayısıyla paritenin 3.5400 desteğini aşağı yönde geçmesi gerilemenin hızlanmasını sağlayabilir. Böylelikle kısa vadeli yükselen trend desteği konumunda bulunan 3.5200 seviyesi ve ardından 3.4900 – 3.4750 bölgesini yeniden takip etmeye başlayacağız.

Paritenin 3.5400 desteğinin üzerinde kalıcılık sağlayabilmesi kısa vadede yeni bir yükselişin yaşanma ihtimalimi güçlü tutacaktır. Bu sayede 3.5600 ve 3.5900 dirençleri ilk izleyeceğimiz teknik seviyeler konumunda bulunuyor. 3.5900 üzeri fiyatlamalarda 3.6400 direncinin yeniden hedef konumuna yerleşebileceğini söyleyelim.

Meksa Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap