Logo reklamı

Dolarda Beklentiler

USDTRY
USDTRY paritesi dün yeniden 4.1900 bölgesine kadar yükseldi.
USDTRY paritesi, dün akşam 21:00'de açıklanan FED kararlarıyla birlikte hafif miktarda gerilese de FED'in bu sene faiz arttırma iştahının devam edeceğinin anlaşılmasıyla birlikte 4.1800 seviyesinin üzerine yükseldi. Ancak FED öncesinde de 4.1700'li seviyeler görülmüştü. Şüphesiz ki gün içinde yaşanan yükselişte uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin kredi notunu düşürmesinin bir miktar etkisi bulunmakta.

Bununla birlikte ekonominin sınırları iyiden iyiye zorlanıyor ve enflasyonist görünüm kötüye gidiyor. Zaten aşırı gevşek şekilde uygulanan mali politikaların yanında, son günlerde açıklanan teşvik politikaları, vergi affı ve emekliye bayram ikramiyesi gibi şeyler bütçeyi zorluyor. Gösterge faizinin günü %14.61 seviyesinde kapatarak son zamanların en yüksek günlük kapanış yapması da bu "zorlamanın" rakamlara yansıması olarak karşımıza duruyor. Fon talebinin ortaya çıkacağı bir ortamda, piyasa faizlerinin yükseliyor ve ülke para biriminde değer kaybı yaşanıyor olması oldukça normal ve açıklanabilir. Ancak kontrol altına alınamadığı noktada ekonomi için büyük yük olmaktadır. 

Bugün saat 10:00'da açıklanacak Nisan ayı enflasyonunda aylık beklentiler hali hazırda oldukça yüksek. %1.6 olarak beklenen aylık TÜFE, beklenti üzerinde gelirse Türk Lirası olumsuz ayrışma ya devam edebilir.

Teknik olarak baktığımızda; aylık ve haftalık bazlı fiyat - RSI negatif uyumsuzluklarının yanında, günlük bazlı uyumsuzluk da dün yaşanan yükseliş gerçekleşmek üzere. 4.1930 direnci altında kalan parite, gün içi oynaklıklarla bu bölge üzerine çıkmayı başarsa da kalıcı olamayabilir. Ancak 4.1930 direnci üzerinde günlük mum kapanışı yaşanırsa paritedeki alım iştahı güçlenerek devam edebilir.

Olası kar satışlarında 4.1380 ve 4.1160 destekleri izlenebilir. Parite 4.1160 desteği altına gelmeden, TRY lehine hareketlerin güçlenmesi zor gözüküyor.

Destekler: 4.1380 - 4.1160 - 4.0780

Dirençler: 4.1930 - 4.2280 - 4.25440

 

 

İkon Menkul

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*