Logo reklamı

Dolar Yorumu

USD/TRY: Kurda yaşanan sert hareketlerin ardında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak «Tüm önlem ve aksiyon planlarımız hazır» ifadesinin ardından BDDK swap işlemlerine sınırlama getirildiğini bildirdi. Diğer yandan, TCMB de TL ve döviz likidite yönetimine ilişkin tedbirler açıkladı. Banka zorunlu karşılık oranlarında indirim yaptı. Yapılan aksiyonlar sonrasında kurda bir miktar toparlanma gözlemlendi. Şu dakikalarda ise 6,90 civarında işlemler geçmekte. Öte yandan, kurda yaşanan sert hareketler sonrasında risk iştahı küresel çapta bu sabah da zayıf kalmaya devam ediyor. Gelişmekte Olan Ülke kurlarındaki baskı gözleniyor. ABD on yıllık tahvil faizi %2,86 seviyesinde iken EURUSD paritesi 1,14'ün altında. Bu hafta Türk Lirası'ndaki hareketler yakından izlenecekken, yurtiçinde makroekonomik veri gündemi yoğun. Yurtiçinde, çarşamba günü Mayıs dönemine ait işsizlik rakamları ve Temmuz ayına ait bütçe dengesi açıklanacak. Perşembe günü haziran ayına ait sanayi üretimi rakamları, Cuma günü ise TCMB beklenti anketi var. ABD'de ise Çarşamba günü açıklanacak Temmuz ayına ait sanayi üretimi ve perakende satışları verileri takip edilecek. Avrupa tarafında ise, Almanya'da ikinci çeyrek büyüme verisi, enflasyon ve ZEW endeksi takip edilecektir.
 

EURUSD: Türk mali piyasalarındaki hareketlilikle Avrupa varlıkları da baskı altında kalırken, parite bir süredir destek yaptığı 1,15 desteğini kırmıştı. Cuma günü de baskı altında kalmaya devam eden paritenin kapanışı 1,1410 seviyesinden gerçekleşti. Bu sabah da kısmi baskı devam ediyor. Bugün önemli bir veri akışı gözlenmezken, risk iştahındaki görünüm parite üzerinde etkili olmaya devam edebilir. Zayıf risk iştahının sürmesi durumunda, paritede baskı devam edebilir. Baskının sürmesi durumunda 1,1365 seviyesinin altında 1,1310/20 bölgesi gündeme gelebilir. Olası yükselişler durumunda 1,1420 direncinin üzerinde 1,1460 direnci seviyesi takip edilebilir.
 

XAU/USD: Zayıf risk iştahı ortamında Dolar'a olan talep anti-kur olarak bilinen değerli maden üzerinde baskı yapmakta. Haftaya başlarken değerli maden, bir süredir destek yaptığı 1.204/06 bölgesine yakın; %0,4'e yakın değer kaybediyor. Veri gündemi açısında sakin günde zayıf risk iştahının devam etmesi ve Dolar'ın dirençli durması durumunda değerli madende baskı devam edebilir. Olası düşüşlerde de 1.204/06 desteğinin altında 1.195 seviyesi hedef olabilir. Olası yükselişlerde ise 1.216/18 direnç bölgesi olarak takip edilebilir. Ara direnç 1.211 seviyesinde.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*