Logo reklamı

Dolar ve Altın'da Görünüm

22 Kasım'dan bu yana devam eden düşüş kanalının üst bantının ihlal edildiğini görmekteyiz. Ancak kırılım teyit bölgemiz olan 3.8330 seviyesini halen takipteyiz.

USDTRY
Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yurt içi tarafta; Suriye eksenindeki jeopolitik risk unsurlarına dair gelişmeler takip edilmiş. Ayrıca seans kapanışa doğru ise uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından Türkiye'nin kredi notu ve görünümü değerlendirmesi açıklanmıştı. Beklenildiği gibi Kurum, not ve görümde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Yine hafta sonunda Suriye'nin Afrin gölgesine yönelik operasyonların başlamış olması ve Fransa'nın vermiş olduğu önerge ile Birleşmiş Milletler Güvenliik Konseyi'nin olağanüstü toplantı yapacak olması bugünkü açılışta GAP oluşumuna neden oldu. Bugün bu konuya dair uluslararası camiadan gelebilecek açıklamalar ve yurt içi haber akışları takip edilecek. Zira, Suriye konusu şuan için hemen gündemden düşecek bir konu gibi gözükmüyor. ABD tarafında ise Cuma günü Michigan Üniversitesi öncü endeksleri açıklanırken, veriler beklentileri karşılamamıştı. Ayrıca geçici bütçe Senato oylamasında yeterli desteği alamamış ve hükümet teknik olarak kapatılmıştı. Bu konudaki gelişmeler de Dolar varlıkları açısından bugün kritik olacak. Bugün yurt içi tarafta haber akışlarının yanı sıra Aralık ayı Merkezi Hükümet Borç Stoku verisi takip edilecek. ABD'de ise Chicago Bölgesi'nin ulusal etkinlik endeksi açıklanacak. Yine, teknik fiyatlamalar da kur için izlenmesi gereken diğer parametre olarak karşımıza çıkmakta. Bu kapsamda Kur tarafına teknik olarak bakacak olursak; 22 Kasım'dan bu yana devam eden düşüş kanalının üst bantının ihlal edildiğini görmekteyiz. Ancak kırılım teyit bölgemiz olan 3.8330 seviyesini halen takipteyiz. 1 aydan uzun süredir üzerinde kapanış görmediğimiz bölgenin kalıcılıkla geçilmesinin TL varlıklarında negatif fiyatlamalara neden olabileceğini düşünmekteyiz. Bu durumda sırasıyla 3.8440, 3.8490 ve 3.8550 gibi direnç bölgeleri takip edilmekle birlikte, 3.8890-3.9000 bölgesi hedef haline gelebilir. Kur'da açılıştaki GAP'in kapanması ve kanal içine girilmesi halinde ise 3.8180, 3.8140 ve 3.8050 destekleri ilk etapta izlenebilir. 
 
ONS ALTIN
Son günlerde gerilimin arttığı Suriye meselesi jeopolitik risk unsuru olarak etkinliğini sürdürürken, son olarak Çin Dış İşleri Bakanlığğı'nın, ABD'ye ait bir savaş gemisinin sınırlarını ihlal ettiği gerekçesiyle uyarı vermesi de yeni gerginlikler yaratabilecek nitelikteydi. Öte yandan geçtiğimiz hafta kapanışında Michigan Üniversitesi tarafından açıklanan Tüketici Hissiyatı ve Beklentileri verileri beklentilerden kötü açıklanırken San Francisco FED Başkanı John Williams'ın açıklamaları takip edildi. Williams, önümüzdeki yıllar için enflasyon ve büyümeye dair umutlu konuşurken bu yıl için 3 faiz artırımı öngördü. Bir diğer önemli konu ise geçici bütçenin ABD Senatosu tarafından onaylanmaması ile birlikte hükümetin kısmi şekilde kapanması oldu. Cumhuriyetçiler ile Demokratları karşı karşıya getiren geçici bütçede anlaşma sağlanamaması halinde Dolar varlıklarında baskı oluşabilir. Bugünkü ABD ekonomik takviminde önemli bir veri akışı bulunmazken küresel risklere ilişkin haberler ve alternatif varlık fiyatları Emtia üzerinde önemli olacaktır. Bu kapsamda ABD 10 yıllıklarına baktığımızda 2.65 seviyesine yakın fiyatlama görrmekteyiz. Teknik olarak ise Değerli Metal'de 40 gündür devam eden yükselen kanalı takip etmekteyiz. Şuan için kanalın alt bandına denk gelen 1329 ve hemen altındaki teyit bölgemiz 1326 desteklerinin kırılması halinde 1309-1305 seviyesi yeni hedef haline gelebilir. Bu durumda sırasıyla 1322, 1316 ve 1313 ara destekleri izlenebilir. Emtiada görülecek yukarı yönlü ataklarda ise takip edilebilecek ilk dirençlerimiz 1333, 1337 ve 1339 seviyelerinde bulunmakta. 
 
Işık FX

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*