Dolar /TL Vites (mi) Değiştirdi?

Bu analizimizde Dolar/TL’yi önümüzdeki dönemde yükseliş devam ederse neler beklediğini inceleyeceğiz.

Dolar /TL yükselmeye devam ediyor. 2,50 seviyelerini zorlayan paritede kısa, orta ve uzun vadeli beklentiler nasıl? Teknik analiz hangi seviyeleri işaret ediyor? Bu analizimizde Dolar/TL’yi önümüzdeki dönemde yükseliş devam ederse neler beklediğini inceleyeceğiz. Çalışmamız ile ilgili hazırladığımız özet kısmını yazımızın sonunda bulabilirsiniz.

 

Son 1 Ayda Gelişmekte Olan Ülkeler Para Birimleri Karşılaştırması

 

1 aylık dönemde TL’nin -%8,22’lik zarar ettirdiğini görüyoruz ki diğer gelişmekte olan ülkelerle karşılaştırıldığında en kötü performansı TL’nin gösterdiğini söyleyebiliriz.

 

58264-return Dolar /TL Vites (mi) Değiştirdi?

 

Oynaklıkları incelediğimizde ise TL, %16,24 ile kısmen daha iyi bir durumda. Ancak yine de bu oran oldukça yüksek bir seviyede.

 

58265-vol Dolar /TL Vites (mi) Değiştirdi?

 

Teknik Analiz

 

Kısa vadede oluşan kanalın üst seviyesi 2,5170 seviyesinde bulunuyor. 2,50 seviyesi ise psikolojik bir direnç seviyesi. Bu seviye üzerine zaman zaman çıkılsa da henüz tutunma olmadı. Bu durum devam ederse aşağı yönlü bir geri çekilme görülebilir. Bu olası geri çekilmelerde iki önemli seviye destek olarak takip edilebilir. Birincisi 21 birimlik hareketli ortalama, ikincisi ise daha önemli bir destek olan kanalın alt bölgesi yani 2,44-2,45 aralığı. Bu seviyeler aşağı yönlü kırılmadığı sürece düşüş sınırlı kalabilir.

 

58266-kisa Dolar /TL Vites (mi) Değiştirdi?

 

Uzun vadede ise 2006-2008 yıllarında başlayan yükseliş kanalın üst seviyesi yaklaşık 2,70 seviyesinde bulunuyor.

 

58267-utrend Dolar /TL Vites (mi) Değiştirdi?

 

Çanak Formasyonu

 

Dolar/TL’de çanak oluşan çanak formasyonunun kritik seviyesi kırıldı. Formasyonun hedef seviyesi 2,72

 

58268-canak Dolar /TL Vites (mi) Değiştirdi?

 

Standart Sapmalar

 

3-5-7-10 yıllık dönemlerin standart sapma seviyelerini inceledik. Sonuçlar bize iki önemli hedefi işaret ediyor: 2,56 ve 2,60. 3 ve 10 yıllık dönem +3 standart sapma seviyesi yaklaşık 2,56 seviyesinde bulunuyor. 5 ve 7 yıllık dönem +3 standart sapma seviyesi ise yaklaşık 2,60 seviyesinde bulunuyor.

 

3 Yıllık Dönem

58269-3 Dolar /TL Vites (mi) Değiştirdi?

 

5 Yıllık Dönem

58270-5 Dolar /TL Vites (mi) Değiştirdi?

 

7 Yıllık Dönem

58271-7 Dolar /TL Vites (mi) Değiştirdi?

 

 

10 Yıllık Dönem

58272-10 Dolar /TL Vites (mi) Değiştirdi?

 

Risk Reversal

 

Dolar/TL’de kısa, orta ve uzun dönemde piyasa beklentilerini anlamak için risk reversalları inceleyebiliriz.

Risk reversal nedir? Nasıl yorumlanır? Sorularının cevapları için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz:

https://parahaberi.com/tr-tr/haberler/9369/altin-oncu-gosterge-analizi

 

Kısaca nasıl kullanılacağından bahsedecek olursak:

 

1.       Değer “0”’ın üzerindeyse yukarı yönlü baskının güçlü olduğunu, “0”’ın altındaysa aşağı yönlü baskının güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

2.       Risk Reversallar’da  Spot fiyattan bağımsız olarak yükselmeye başlamış ise yükseliş, düşmeye başlamışsa da spotta düşüş beklenebilir.

 

Şimdiki durumu yorumlayacak olursak:

 

Grafikte alttan başlayarak: 2 haftalık-1 aylık-3 aylık-6 aylık dönem risk reversal bulunuyor. Uzun dönemlerin daha yüksek olması orta-uzun vadede yükselişlerin devam etme beklentisinin yüksek olduğunu gösteriyor.

İlginç bir durum ise beyaz çizgi ile gösterilen 2 haftalık dönemin ucunun aşağıya, en üstteki 6 aylık dönem reversal grafiğinin ise yukarı dönmüş olması ki bu durum kısa vadede ufak bir geri çekilme görülebileceği ancak orta-uzun vadede hala yükseliş baskılarının devam ettiğinin sinyalini veriyor olabilir.

 

58273-risk Dolar /TL Vites (mi) Değiştirdi?

 

Özet:

 

  1. Risk reversallar’da görülen durum kısa vadede bir geri çekilme oluşabileceği ancak uzun vadede hala alış baskılarının devam ettiğini işaret ediyor olabilir. Olası kısa vadeli düşüşlerde 2,44-2,45 bölgesi destek  olarak takip edilebilir.
  2. Orta vadede değişik dönemlerin +3 standart sapma seviyeleri olan 2,56-2,60 bölgesine doğru bir yükseliş beklenebilir.
  3. Uzun vadede ise uzun vadeli trendin üst noktası ve özellikle çanak formasyonunun işaret ettiği 2,70’li bölgeler gündeme gelebilir.

 

Analiz ile ilgili bilgi almak isteyenler Sanko Menkul Araştırma Bölümünü arayabilirler:

0212 410 05 98

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap