Dolar/TL Orta-Uzun Vade Analiz

Bu analizimizde Dolar/TL orta-uzun vadede teknik olarak nasıl hareket edebileceğini inceleyeceğiz.

Dolar /TL, yukarı yönlü hareketine devam ediyor. 2,34 seviyelerine yakın hareket eden Dolar, bu yükselişine devam edecek mi? Bu analizimizde Dolar/TL orta-uzun vadede teknik olarak nasıl hareket edebileceğini inceleyeceğiz.

 

Öncelikle teknik olarak incelersek orta vadede çanak formasyonu oluştu. Çanağın kritik seviyesi yaklaşık 2,40 seviyesinde bulunuyor. Aşağıdaki grafikte görebileceğiniz üzere çanak formasyonunun kulpu 2,2750 seviyesinden başlayan yükseliş ile oluşmaya başladı. Eğer yükseliş devam ederse 2,40 direnci test edilebilir. 2,40 seviyesinin kırılması durumunda orta-uzun vadeli yükseliş hareketi başlayabilir. Bu durumda çanak formasyonunun hedef seviyesi olan 2,72 seviyesi gündeme gelebilir.

 

49959-dolarpng2 Dolar/TL Orta-Uzun Vade Analiz

 

Daha kısa vadede incelersek son bir yıllık dönemin +2 standart sapma seviyesi 2,34’den geçiyor. An itibariyle bu direnç seviyesi test ediliyor. Bu seviye üzerindeki hareketlerde alış baskıları artabilir. +3 standart sapma seviyesi 2,41 seviyesinde bulunuyor.

 

49960-1 Dolar/TL Orta-Uzun Vade Analiz

 

10 yıllık standart sapmaları incelersek, +2 standart sapma olan 2,2128 seviyesinden destek bulunduğunu ve +3 standart sapma olan 2,5137 seviyesine doğru hareketin devam etmekte olduğunu görebilirsiniz.

 

49961-10 Dolar/TL Orta-Uzun Vade Analiz

 

Alternatif bir bakış açısı için risk riversalları inceleyebiliriz.

Risk reversal’ın ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını öğrenmek için:

https://parahaberi.com/tr-tr/haberler/9369/altin-oncu-gosterge-analizi

 

17 Aralıkta yayınladığımız bir önceki analizimiz için:

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/70325/dolartlde-orta-vadede-yon-neresi-risk-reversal-gostergesi

 

Kısaca nasıl kullanabileceğimizden bahsedecek olursak:

 

1.       Değer “0”’ın üzerindeyse yukarı yönlü baskının güçlü olduğunu, “0”’ın altındaysa aşağı yönlü baskının güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

2.       Risk Reversallar’da  Spot fiyattan bağımsız olarak yükselmeye başlamış ise yükseliş, düşmeye başlamışsa da spotta düşüş beklenebilir.

 

49964-reversal Dolar/TL Orta-Uzun Vade Analiz

 

Yorumlayacak olursak:

 

Öncelikle “0” değerinin üzerinde ve yönünü yukarıya çevirmiş durumda bu alış baskılarının ciddi oranda devam ettiğini gösteriyor. Ayrıca sıralamanın yüksekten düşüğe 6 aylık reversalın, önceki dönemlere göre önemli ölçüde yüksek olması orta-uzun vadeli yükseliş beklentisinin devam ettiğine dair bir sinyal olabilir. Ancak son artışın en fazla 1 aylık dönemde olmuş olması orta vadeli yükseliş beklentilerinin son dönemde daha fazla arttığını gösteriyor.

 

 

Özet:

 

Dolar /TL’de alış baskıları devam ediyor. Önümüzdeki dönemde 1 yıllık dönem +3 standart sapma seviyesi olan 2,41 seviyesine doğru hareketlenme görülebilir. Eğer bu durum gerçekleşirse çanak formasyonunun kritik seviyesi test edilecek. Bu seviyenin üzerinde mi altında mı kalınacağı orta-uzun vadeli hareketlerin yönü konusunda bize sinyal verebilir. Yukarı yönlü hareketlerde hedef seviye 2,72 olabilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap