Dolar/TL Korku Endeksi

5 yıllık dönemde 2 standart sapmaya yakın.

1) ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte güç kazanmasıyla birlikte “ilk faiz artışı” kuvvetle muhtemel 2015 yılı içinde olabilir.

2) Fed enflasyonda yükselişten  “oldukça emin” olması durumunda ve istihdam piyasasında “daha fazla gelişme” görmesi durumunda “verilere bağlı olarak” her toplantıda faiz artırımına başlayabilir.

3) Çin MB’nin 11 Ağustos’ta para biriminin değerini düşürmek üzere adım atması, Çin kaynaklı endişelerin yeniden yükselmesine neden oldu.

4) Emtia fiyatlarının sert hareketinin enflasyon beklentilerini olumsuz etkilemesi varlık fiyatlarının dalgalanmasına neden oluyor.

5) Türk piyasaları iç siyasi gelişmeler ve Çin kaynaklı birikimli etkilerle birlikte zayıflamaya devam ediyor.

 

Yakın dönemde yaşanan yurtiçi ve uluslararası gelişmeler Türkiye’nin risk priminin yükselmesine böylelikle de TL’nin daha az tercih edilmesine neden olmuştur. MB’nin kurun yükselişine cevaben faiz artırmaması, ithalat fiyatlarının düşüşünün kur etkisini dengelemesinden ileri geliyor olabilir. MB kur kaynaklı geçişkenliği “ekonomik aktivitenin ılımlı” durumuna bağlı olarak “daha düşük” olarak görüyor.

 

Endeks

Dolar/TL korku endeksi basit olarak vadesine 1 ay kalan opsiyonların oynaklık düzeyini gösteriyor. 5 yıllık dönemde 2 standart sapma seviyesi TL algısının aşırılaştığı seviye olarak kabul edilebilir. 21 Ağustos tarihli notumuzda da söz konusu seviyeye referans verilmişti.

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/344405/turk-piyasalarinda-son-gelismeler

155263-21 Dolar/TL Korku Endeksi

26 Ağustos itibariyle endeks değeri 16.04

29 Ocak 2014 zirvesi 19.92 (Hatırlanacağı üzere seviye görülmeden bir gün önce TCMB olağanüstü toplantıyla faizleri artırmıştı.)

 

Özetle;
MB cari kur seviyesinden ziyade oynaklık düzeyini ve kur hareketlerinin fiyat istikrarına etkilerini değerlendiriyor. Mevcut şartlar altında MB faizleri artırmak konusunda “aciliyet” hissetmiyor. Çin MB’nin 25 Ağustos itibariyle zorunlu karşılık oranlarını ve faizleri indirmesi gelişen piyasalara olan bakışın güçlenmesini sağlayabilir. 27 Ağustos Perşembe günü açıklanacak ABD ikinci çeyrek büyümesine ilişkin ikinci tahmin Fed politikasını yönlendirici nitelikte olabilir. Yarın düzenlenecek Jackson Hole toplantısına ise Fed Başkanı Janet Yellen katılmıyor. Fed eski Başkanı Ben Bernanke’nin iletişim politikasında Jackson Hole daha önemli bir yere sahipti. Emtia paralarının dolar karşısındaki performansı Çin kaynaklı risklerin daha ön planda olduğu bu dönemde TL açısından daha fazla fikir verebilir.

 

Deniz Kahraman

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap