Dolar/TL Fed öncesi geriledi

575fa6f418c7734df4fa28c3 Dolar/TL Fed öncesi geriledi

Dün Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın açıklamalarının ardından akşam saatlerinde 3.50’yi test eden dolar/TL 3.49’un  altında seyrediyor.

Çetinkaya’nın TBB’ye yaptığı sunum yayımlandı. Sunumda, “Yılın üçüncü çeyreğinde yavaşlayan iktisadi faaliyetin, alınan tedbir ve teşviklerin desteğiyle son çeyrekten itibaren kademeli olarak toparlanacağı tahmin edilmektedir.” ifadesini kullandı. Sunumda ayrıca, Merkez Bankası’nın ihtiyaç duyulduğunda döviz piyasasına doğrudan müdahale edebileceği belirtildi.

Dolar/TL saat 09:13 itibariyle 3.4878’den işlem görüyor.

PİYASANIN GÖZÜ KULAĞI FED’DE

Piyasaların gözü kulağı akşamki Fed toplantısında. Fed’in yılın son toplantısında faiz artırmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Ak Yatırım yolladığı bir notta, Fed toplantısı, Başkan Yellen’ın basın toplantısı ve FOMC üye tahminlerinin (DOTS) piyasalarda yüksek miktarda oynaklığa neden olabileceğini belirtti.

Notta, 25 baz puanlık faiz artışının neredeyse “kesin” olduğu belirtilirken şu ifadelere yer verildi; “Üye tahminleri yayımlanıyor. 2018 ve sonrası tahminlerde yukarı yönlü revize bekliyoruz (dolar ve ABD tahvilleri pozitif). Piyasa beklentisi ise tahminlerin sabit kalması yönünde. Karar metni ve Yellen açıklaması: Metinde yer alan risklerin “neredeyse dengeli” olduğu yönündeki ifade “dengeli” olarak değiştirilebilir”

Bugün yurtiçindek ritik bir veri akışı bulunmazken ABD’de Fed kararı dışında ÜFE ve sanayi üretim verileri izlenecek. Fed kararı TSİ 22:00’de açıklanacak.

14 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap