Dolar TL’de Yükseliş Devam Ederse Hedef Neresi Olabilir?

Bu analizimizde 2,40 üzerinde yükseliş devam ederse hangi seviyelerin hedeflenebileceğini inceleyeceğiz.

Dolar /TL 2,44’lü seviyelerde hareket ediyor. Orta vadede 2,40 direncinin öneminden sizlere bahsetmiştik. Bu analizimizde 2,40 üzerinde yükseliş devam ederse hangi seviyelerin hedeflenebileceğini inceleyeceğiz.

 

Aşağıdaki grafikte 2010 yılından beri devam eden yükseliş kanalını görebilirsiniz. Kanalın üst seviyesi 2,54 seviyesinde bulunuyor.

 

54012-trend Dolar TL'de Yükseliş Devam Ederse Hedef Neresi Olabilir?

 

Aşağıdaki grafikte ise  son 3 yıllık dönem standart sapma seviyelerini inceleyebilirsiniz. +3 Standart sapma seviyesi 2,5434 seviyesinde bulunuyor.

 

54013-3std Dolar TL'de Yükseliş Devam Ederse Hedef Neresi Olabilir?

 

10 yıllık dönemin standart sapma seviyelerini incelersek  +2 standart sapma seviyesi olan 2,2179 seviyesinden alınan destek ile nasıl yükseliş gerçekleştiğini açıkça görebiliyoruz. Hedef olabilecek +3 standart sapma seviyesi 2,52 seviyesinde bulunuyor.

 

54019-10 Dolar TL'de Yükseliş Devam Ederse Hedef Neresi Olabilir?

 

Risk Reversalları incelersek son dönemde alış baskılarının nasıl arttığını görebiliyoruz. Yeşil renk ile gördüğümüz 6 aylık dönem risk reversalının en yüksek seviyede bulunması ise orta-uzun dönemde yükseliş beklentilerinin ne kadar yüksek olduğunu özetliyor.

 

54020-rr Dolar TL'de Yükseliş Devam Ederse Hedef Neresi Olabilir?

 

Aşağıdaki grafikte de oluşan çanak formasyonunu ve kritik 2,40 seviyesini açıkça görebilirsiniz. 2,40 seviyesi üzerinde tutunma olursa çanak formasyonunun hedef seviyesi 2,72.

 

54021-usdtry Dolar TL'de Yükseliş Devam Ederse Hedef Neresi Olabilir?

 

Özet

 

Orta-Uzun vadede 10 yıllık dönem +3 standart sapmas seviyesi olan 2,52 seviyesi orta vadede hedef olabilir. Ancak 2,54 seviyesi çok daha belirleyici bir seviye olabilir. Hem 3 yıllık dönem +3 standart sapma hem de yükseliş kanalının üst seviyesi olması bu seviyenin önemini arttırıyor. Bu dirençte yukarı yönlü kırılırsa çanak formasyonunun üst seviyesi olan 2,72’nin önü açılabilir.

 

19 Ocak’ta hazırladığımız bir önceki analizimize ve risk reversallarla ilgili daha ayrıntılı bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/93318/dolartl-orta-uzun-vade-analiz

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap