Dolar/TL’ de tarihi rekor 3,1140

secim-sonrasi-dolar-tarihi-rekor-kirdi-7396288_x_o Dolar/TL' de tarihi rekor 3,1140

Dolar/TL 3,1140 ile tarihi rekorunu yeniledi. 

Gelişen piyasa para birimleri dolardaki gerilemeye bağlı olarak yükselirken, Türk varlıklarında yurt içi riskler ve belirsizlikler etkili oluyor.

Artan jeopolitik riskler, Avrupa Merkez Bankası ile TCMB’nin faiz toplantıları ve Çin’de büyüme verileri başta olmak üzere piyasaların veri gündeminin oldukça yoğun olduğu bir haftaya piyasalar ABD’den gelen veriler ve Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer’ın açıklamalarıyla başladı.

Dün açıklanan veriler ABD ekonomisi ve Fed’in faiz artırımına dair karışık bir tablo sunmuştu: New York bölgesi imalat sanayi verisi beklenmedik bir şekilde daralırken, sanayi üretiminin son dört ay da üçüncü kez artış gösterdi. Verilerin ardından dolar yedi ayın zirvesinden düşüşe geçti.

Ancak Fed artırım ihtimalinin hala güçlü fiyatlandığını söylemek mümkün. Traderlar, Bloomberg’in derlediği verilere göre, Fed’in Aralık ayında faiz artırımına gitme olasılığını yüzde 66 görüyor. Bu olasılık geçen ayın sonunda yüzde 59 seviyesindeydi.

Fischer’ın düşük faiz oranlarının ekonomik resesyona neden olabileceğine dair açıklamaları da fiyatlamalarda etkili oluyor.

TÜRK LİRASI

Bugün gelişmekte olan ülkeler arasında tek düşen para birimi Türk lirası oldu.

Dün 3,11’in üzerini gören Türk lirası dolar karşısında bugüne 3,0920 seviyelerinden başladı. İlerleyen saatlerde 3,09’un altına kadar gevşeyen kur, başkanlık sistemi ve referandum ile Musul operasyonuna yönelik açıklamaların etkisiyle yönünü tekrar yukarı çevirdi. ABD’de enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından ise dolar/TL 3,1140 seviyesine kadar çıkarak tarihi rekorunu yeniledi.

18 Oct 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap