Dolar Teknik Görünümü

USDTRY paritesi FOMC tutanaklarının ardından zayıflasa da 3.6410 desteği üzerinde tutunmaya devam ediyor.
USDTRY paritesi, hafta başındaki yükselişinin neredeyse tamamını geri almak üzere. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz cuma gününü 3.6155 seviyesinden kapatan parite, Pazar gecesi piyasa açılışını 3.65 bölgesinden yapmış ve saat 01:00 gibi hacimsiz piyasa şartlarında 3.8000’e kadar tırmanmıştı.

ABD kriziyle patlak veren bu sert yükseliş, krizin çözümü için yapıcı açıklamaların gelmeye başlamasıyla baskılanmaya başladı. Dün Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, konu üzerine yapıcı açıklamalarda bulundu ve krizin çözümü için çaba sarf edildiğini belirtti. Gelecek hafta ABD’den bir heyette konunun çözümü adına Türkiye’yi ziyaret edecek.

 

Aynı zamanda dün FOMC tutanakları açıklandı. Genel olarak ton anlamında güvercin bir tutum görülen tutanaklarda, Aralık ayı için faiz arttırım sinyali gelse de enflasyondaki yukarı yönlü beklentilerin baskı altında olduğu görüldü. Tutanakların ardından genel olarak bir çok gelişmekte olan ülke para birimi gibi Türk Lirası da bir miktar değer kazandı. USDTRY paritesi 3.6365 seviyesine kadar geriledi.

 

Teknik olarak bakıldığında, son üç gündür daralan bölgede hareket eden parite, bu gece itibariyle bu daralan bölgenin altına geriledi. 144 saatlik üssel hareketli ortalama da kırıldı. Bu ortalama altında kalındıkça, özellikle 3.6410 direnci altında, TL lehine hareketlerin biraz daha baskın kalması öngörülebilir. Bu durumda Cuma günü kapanışı olan 3.6155 ve daha aşağıda 3.6000 desteği takip edilebilir.

 

Olası ataklarda ise 3.6635 direnci gün içinde önemli olabilir.

Destekler: 3.6410 – 3.6155 – 3.6000

 

Dirençler: 3.6635 – 3.7000 – 3.7285

 

Kaynak: İkon Menkul

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap