Logo reklamı

Dolar ne kadar gerileyecek?

Dolardaki kan kaybı devam ediyor. Hazine bakanı Mnuchin’in “zayıf dolar bizim için iyi” açıklaması sonrası DXY endeksi Aralık 2014 sonrası gördüğü en düşük seviyeye gerilerken 10 yıllık ABD faizleri yeniden 2,64’ün üzerine çıktı.  Bugünkü ECB toplantısı sonrası konuşmasında Draghi şapkadan bir tavşan çıkarmazsa dolardaki değer  kaybı devam edebilir.  

Doların değer kaybı ABD pazarlarına ihracatı yüksek Asya ve Güney Amerika şirketleri için kötü haber. Türkiye gibi toplam döviz borcunun %60’a yakını dolar bazında olan ülkeler için ise iyi haber.  Büyümenin ve faaliyet karlarının güçlü olduğu bir ortamda doların zayıflaması Türk şirketlerinin borç dinamiklerini olumlu etkiliyor. 

Küresel risk iştahındaki iyileşmeye paralel Türkiye varlıkları değer kazanmaya devam ediyor.  MSCI Türkiye dün bankaların önderliğinde %2,2 yükselişle en çok kazandıran dördüncü gelişmekte olan ülke endeksiydi. 10 yıllık devlet tahvilleri ise 14 baz puan gerilemeyle en çok kazandıran ikinci en iyi sabit getirili kıymet oldu.

ABD vadelileri ve Asya borsaları bugün Borsa İstanbul’da hafif aşağı bir açılışa işaret ediyor.  Yurtdışında ECB toplantısı sonrası Draghi’nin yapacağı konuşma, yurtiçinde ise bankaların 4. çeyrek karları gündemde öne çıkıyor.  Dördüncü çeyrek kar performansında finans şirketlerinde  Vakıfbank, Anadolu Sigorta,  Aksigorta   ve Anadolu Hayat öne çıkıyor.iş yatırım

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*