Dolar’ın Ateşi Sönecek mi?

Bu analizimizde Dolar /TL fiyatlarının son zamandaki hareketlerini inceleyerek ne yönde hareket edebileceğini inceleyeceğiz.

Bu analizimizde Dolar /TL fiyatlarının son zamandaki hareketlerini inceleyerek ne yönde hareket edebileceğini inceleyeceğiz. Aşağıda çalışmamızın özetini bulabilirsiniz. İlgilenenler çalışmamızın ayrıntılarını özetin altında bulabilirler.

 

Özet

 

Genel olarak göstergeleri incelediğimizde kısa vadede düşüş sinyallerinin bulunduğunu ancak orta-uzun vadede alış baskılarının hala çok güçlü olduğunu görüyoruz.

Aşağı yönlü düşüşlerde 2,4750 ve 2,4525 seviyeleri takip edilebilir. Bu seviyelerin altına inilmediği sürece düşüş sınırlı kalabilir. Orta vadede ise 2,40 seviyesi üzerinde alıcılı seyrin devam etmesi beklenebilir.

Olası yukarı yönlü hareketlerde ise kısa vadede 2,5060 ve 2,52 seviyeleri hedeflenebilir.

Orta –Uzun vadede ise 2,62 ve 2,72 seviyelerine doğru yükseliş devam edebilir.

 

Ayrıntılar:

 

Dolar /TL’deki yükselişin başladığı Mayıs 2013’den başlayan dönemin fibonacci expansion %76,4 seviyesi 2,5220 seviyesinde bulunuyor. Bu seviye orta vadeli yükselişlerin devamı konusunda bize sinyal verebilir.

 

Son 1 yıllık dönemin +3 standart sapma seviyesi 2,5292 seviyesinde ki bu durum 2,52 seviyesinin önemini arttırıyor.

 

Fibanacci expansion

 

66507-exp Dolar'ın Ateşi Sönecek mi?

 

1 yıllık dönem standart sapma

 

66508-1-yil Dolar'ın Ateşi Sönecek mi?

 

Yukarı yönlü hareketlerin devam etmesi durumunda (2,52 direncinin kırılması ile birlikte) 5 yıllık dönem +3 standart sapma seviyesi olan 2,62 seviyesi önemli bir direnç olabilir.

 

66509-5-yil Dolar'ın Ateşi Sönecek mi?

 

Orta-Uzun vadede ise kritik seviyesi yukarı yönlü geçilen çanak formasyonunun hedef seviyesi 2,72 seviyesinde bulunuyor. Bu seviye Dolar/TL’nin hareketlerine bir tepe olabilir.

 

66510-dolar Dolar'ın Ateşi Sönecek mi?

 

Kısa vadede ise 4 saatlik grafikte 100 birimlik üssel hareketli ortalama destek olarak takip edilebilir. Bu seviyenin altındaki hareketlerde kısa vadeli satışlar görülebilir. 2,48’in üzerinde bir tutunma yaşanırsa da 2,52 direnci hedeflenebilir.

 

66511-dolar2 Dolar'ın Ateşi Sönecek mi?

 

Market Profile (Hacim Analizi)

 

Market Profile grafiğine göre yükseliş devam ederse 2,5060 seviyesi önemli olabilir.

 

66512-mk Dolar'ın Ateşi Sönecek mi?

 

Risk Reversal

 

Dolar/TL’de kısa, orta ve uzun dönemde piyasa beklentilerini anlamak için risk reversalları inceleyebiliriz.

Risk reversal nedir? Nasıl yorumlanır? Sorularının cevapları için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz:

https://parahaberi.com/tr-tr/haberler/9369/altin-oncu-gosterge-analizi

 

Şimdiki durumu yorumlayacak olursak:

 

Risk reversal grafikleri son günlerde yönünü aşağıya çevirdi. Beyaz renkle görünen Dolar /TL’de henüz aynı durumun yaşanmamış olması önümüzdeki günlerde kısa vadeli düşüşlerin yaşanma ihtimalini arttırıyor. Ancak genel olarak reversalların “0” değerinin çok üzerinde bulunması özellikle orta-uzun vadeli yükselişlerin devam etme beklentisinin yüksek olduğunu gösteriyor.

 

66513-reversal Dolar'ın Ateşi Sönecek mi?

 

Analiz ile ilgili bilgi almak isteyenler Sanko Menkul Araştırma Bölümünü arayabilirler:

0212 410 05 98

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap