Dolar’da Standart Sapma Seviyeleri

İstatistikte, ekonomide genel bir söylem vardır: her şey ortalamasına geri döner.

İstatistikte, ekonomide genel bir söylem vardır: her şey ortalamasına geri döner. Bu varsayım uzun vadeli yükselen trend içerisinde bazen doğru sonuç veremese bile belirli dönemleri ele aldığımızda ortalamadan uzaklaşma ölçütü olarak kabul edilebilecek standart sapma seviyeleri bize yükselişlerin geldiği yer konusunda çok başarılı fikirler verebiliyor.

Bu analizimizde teknik analiz ile 1 ve 20 yıllık dönem standart sapma seviyelerini inceleyip olası düşüş ve yükselişlerde orta-uzun vade de nerelerin hedeflenebileceğini inceleyeceğiz.

 

 

Standart Sapma Nedir?

   Bir veri serisinin standart sapmasını bilmek, ilgili veri setinin ortalama etrafında ne kadar yayılım gösterdiğini bilmek açısından önemlidir.
   Standart sapma fiyat hareketlerinin istatistiksel bir ölçümüdür (göstergesidir).
   Normal dağılıma göre değerler yaklaşık %68,27 olasılıkla ortalamadan +/- std sapma, %95,45 olasılıkla ortalamadan +/- 2 standart sapma uzaklıkta bulunur.
   Takip edilen paritedeki standart sapmanın küçük olması; ortalamadan sapmaların ve risk derecesinin düşük olduğunu, büyük olması durumu ise; volatilitenin (dalgalanmanın) ve riskin derecesinin çok olduğunun göstergesidir.
   Bir veri serisi grafik üzerinde değerlendirilmek istenirse ortalamanın 1 std ve 2 std sapma uzaklığında güven aralıklarına bakılır.

125534-2 Dolar'da Standart Sapma Seviyeleri

 

   +/-  STDEV seviyeleri fiyat seviyeleri için direnç ve destek olarak kullanılabilir.
   Fiyatların durgun ve durağan bir görünümde olması demek; Standart sapmanın küçük çıkması, fiyatlarda dalgalanma olması ise; standart sapmanın büyük olmasının göstergesidir.
Fiyatlar veya ortalama ile yapılan kıyaslama sonucunda Std sapmanın büyük veya küçük olduğu sonucuna varılır. (Standart sapmanın küçük veya büyük olma şartı yoktur.)

 

1 Yıllık Dönem Standart Sapma

 

125535-1 Dolar'da Standart Sapma Seviyeleri

1 yıllık dönemin ortalama fiyat seviyesi 2,35 seviyesinde bulunuyor. Kritik olabilecek seviye +2 standart sapma seviyesi olan 2,75. Bu seviye üzerinde tutunma yaşanırsa +3 standart sapma seviyesi olan 2,9481’e doğru yükseliş beklenebilir.

Aşağı yönde ise 2,55 seviyesi destek olarak takip edilebilir.

 

Teknik Analiz

 

125537-dolar Dolar'da Standart Sapma Seviyeleri

1 yıllık dönem +2 standart sapma seviyesine çok yakın bulunan 2,74 desteği üzerinde kanalın üst seviyesi olan 2,86’ya doğru bir yükseliş yaşanabilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 34 günlük ortalamanın da altında 2,60 desteği önemli.

 

Uzun Dönem Standart Sapma

 

125538-max Dolar'da Standart Sapma Seviyeleri

Yaklaşık 20 yıllık dönemde +2 standart sapma 2,5381 ki bu seviye 1 yıllık dönemdeki +1 standart sapma ile paralel bir bölgeyi işaret ediyor. Olası geri çekilmelerde bu bölge önemli bir destek olabilir.

Yukarıda ise uzun dönemli hedef +3 standart sapma seviyesi olan 3,176 olabilir. Negatif bir senaryoda orta-uzun vadede 2,95’in üzerinde bu seviye hedef olarak takip edilebilir.

 

Standart sapmalara dair bir not: Standart sapmalar fiyat yükselirken artış düşerken azalış gösterebilir. Ayrıca oynaklığın artması ve azalmasına göre de zaman içerisinde değişebilir. Burada belirtilen seviyeler zaman içerisinde farklılık gösterebilir.

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap