Dolar Brexit sonrası 3 TL oldu

Dolar /TL kuru referandumdan Brexit çıkması…

Dolar /TL kuru referandumdan Brexit çıkması ile 3 seviyelerini test etti

Dolar Türk Lirası karşısında, İngiltere’deki AB referandumunun ilk sonuçlarına göre “ayrılma” (Brexit) yanlılarının hafif ağır basması sonucu ortaya çıkan endişelerle, sabah saatlerinde 3.00 seviyesinin üzerini gördü.

Dolar/TL, 3.0032 seviyesine kadar çıktıktan sonra,  2.9711 seviyesine geldi. Şu saatlerde de yüzde 4.16 kazançla 2.9728seviyesinde. Sonuçlar bir kaç saat sonra netleşecek ve şu anki durum korunursa, yani Brexit gerçekleşirse lira üzerinde baskı da sürebilir. Dolar/TL’de önümüzdeki süreçte. 3.00 direncini kırması sonrası önce 3.06 sonra da 3.10’lara doğru bir atak görülebilir.

Tüm dünyada piyasalar, kamuoyu araştırmaların tersine, Brexit yanlılarının ilk sonuçlarda önde gitmesine sert tepki verdi. Güvenli liman niteliğindeki varlıklar güç kazanırken, risk varlıklarına satış geldi. Yen, ABD hazine tahvilleri ve altın değer kazanırken, aralarında TL’nin de olduğu gelişen piyasa para birimler,hisse senetleri, sterlin ve euro sert düşüşler gösterdi.Sterlin/dolar kuru yüzde 10’u aşan düşüş ile 1985’ten bu yana en düşük seviyede.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap