Dolar Analizi

USDTRY paritesi dün gelen satış sonrası bu sabaha 3.83xx bölgesinde başladı.
Haftanın ilk işlem gününde USDTRY paritesi 3.89xx bölgesinden geri dönüş gerçekleştirdi ve gün içerisinde 3.8220’e düşüş yaşandı. TCMB, yıl başı gerçekleştirdiği hamleleri tekrarladı ve likidite miktarıyla oynama gerçekleştirdi. Rezerv opsiyonu mekanızması döviz imkanı dilim aralıklarını 5’er puan aşağı çekti. Bu değişiklikle 5.3 Milyar TL piyasadan çekildi ve yerine 1.4 Milyar $ tutarında döviz imkanı sunuldu. Ayrıca ihracatçı ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont krediler, vadesinde ödenmek şartı ile belirli bir kurdan TL’ye çevrildi.

Bu hamleler ile makul miktarda güçlenen TL’ye bir olumlu haber de diplomatik ilişki kanadından geldi. Akşam saatlerinde haber bültenlerine düşen bilgilere göre, ABD ile karşılıklı olarak sınırlı şekilde vize verilmeye başlanacağı bildilrildi.

 

Teknik olarak bakıldığında; günlük grafikte fiyat mumlarında birbiri üzerinde tepeler görülürken, günlük RSI(14) indikatöründe negatif uyumsuzluk söz konusuydu. Dün itibariyle tepe bölgesinden sert düşüş gerçekleşti. Bundan sonraki süreçte 3.8430 üzerinde günlük mum kapanışı olmadığı sürece, TL lehine işlemlerin kademeli olarak devam etmesi beklenebilir. Özellikle 3.8215 desteği altında günlük mum kapanışlarının paritedeki geri çekilme ivmesini arttırması söz konusu olabilir. Günlük RSI(14) indikatöründe de 60.50 seviyesi destek olabilir ve bu bölge altında paritedeki satış baskısı artabilir.

 

Destekler: 3.8215 – 3.7950 – 3.7665

 

Dirençler: 3.8340 – 3.8600 – 3.8785

 

İkon Menkul

07 Nov 2017

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap