Doğrudan yabancı yatırımlarda sert düşüş

Yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisi…

Yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisi yılın ilk beş ayında sert geriledi.

Uluslararası net doğrudan yatırım girişi, bu yılın ocak-mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 41,5 azalarak, 3,5  milyar milyon dolar olarak gerçekleşti.

Uluslararası doğrudan yatırım girişleri kaleminde yer alan sermaye girişi de bu yıl toplam 1,5 milyar dolar olarak hesaplandı.

Ocak-mayıs dönemindeki uluslararası doğrudan yatırım girişinin 512 milyon doları imalat, 237 milyon doları ise sağlık sektöründen kaynaklandı. Söz konusu dönemdeki nakit sermaye girişinin yüzde 63,7’si AB ülkeleri kaynaklı oldu.

Bu yıl ocak-mayıs döneminde  2 bin 376 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu, 63 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki oldu. Aynı dönemde 2 bin 439 uluslararası sermayeli şirket, başta toptan ve perakende ticaret sektörü olmak üzere, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleriyle inşaat sektörlerinde faaliyette bulundu.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap