Dikkatler Jackson Hole’e Çevrildi

Tutanaklarda bilanço daraltılmasına dair yeni bir şey çıkmazken, üyelerin enflasyon konusunda fikir ayrılığına düştüğü ortaya çıktı. Üyelerin bazıları enflasyonun mevcut seyri sebebiyle faiz artırım sürecinin tekrar gözden geçirilmesini istiyorken, birçoğu ise faiz artırımlarına ara verilmesi durumunda enflasyonun istenilen seviyenin de üzerine çıkabileceğini, bu durumun ise daha maliyetli olacağını ileri sürdüler. Tutanaklar sonrası Aralık ayında yapılması beklenen faiz artırım ihtimalleri de oldukça güç kaybetti.

 

Piyasalarda Trump fiyatlaması sürüyor
FOMC üyelerinin bir sonraki faiz artırım konusunda fikir ayrılığına düşmesi doları baskı altında tutarken Turmp’a yönelik belirsizliklerin tekrar yükselmesi endeksler başta olmak üzere tüm piyasayı etkiledi. ABD’nin Charlottesville kentinde geçtiğimiz cumartesi aşırı milliyetçi Amerikalıların yaptığı yürüyüş esnasında gerçekleşen şiddet olayları yaşanmıştı. Olaydan sonra yürüyüşü gerçekleştiren ırkçı grubu net bir şekilde kınamaktan kaçınan Trump, her iki tarafın da suçlu olduğunu dile getirmişti. Bu açıklamanın ardından Trump’ın şirket CEO’larından oluşan danışmanlar konseyinden istifalar geldi. İstifa eden şirketleri ve CEO’ları oldukça sert bir dille eleştiren Trump daha sonra danışma konseyini feshettiğini duyurdu. Ayrıca Trump’ın üst düzey ekonomi danışmanlarından Gary Cohn’e de istifa etmesi yönünde çağrılar geliyor. Cohn vergi reformunun hayata geçirilmesi konusunda ve Yellen’dan sonra Fed’in başkanlığı için öne çıkan isimlerden birisi.

 

Dikkatler Jackson Hole’e çevrildi
Yeni haftanın en önemli gelişmesi Jackson Hole sempozyumu olacak. Her yıl düzenlenen bu organizasyona merkez bankası görevlileri, küresel bankacılar, akademisyenler ve ekonomi basını konuk oluyor. Daha önceki toplantılarda merkez bankası başkanlarının önemli para politikası kararlarını açıklamasından dolayı sürprizlere açık bir toplantı diyebiliriz. Bu seneki toplantıda dikkatler daha çok Draghi’de olacak. Son dönemde gündeme gelen parasal genişlemeden çıkış sinyali bu toplantıda verilebilir. Öte yandan Yellen’ın açıklaması da takibimizde olacak. Zira bilanço daraltılmasının Eylül ayında başlaması bekleniyor. Yellen piyasa fiyatlamasının istenilen düzeyde olmadığını düşünerek bu konu hakkında şahin mesajlar verebilir.

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap