Demir-Çelik Sektörü (EREGL-KRDMD) Teknik Analizi

Bu analizimizde Bist 100’de işlem gören KRDMD ve EREGL hisselerini teknik analiz yöntemlerini kullanarak inceleyeceğiz ve performanslarını karşılaştıracağız.

Bu analizimizde Bist 100’de işlem gören KRDMD ve EREGL hisselerini teknik analiz yöntemlerini kullanarak inceleyeceğiz ve performanslarını karşılaştıracağız.

 

 

EREGL

 

Fibonacci %26,6 seviyesi, 2014’ün yaz aylarında başlayan hafif yukarı yönlü kanalın alt seviyesi 200 günlük hareketli ortalama ve 5 yıllık dönem +2 standart sapma seviyesi. Bu söylediğimiz göstergelerin hepsi 4,13-4,00 bölgesinde bulunuyor. Bu durum orta vadeli hareketlerin yönü açısından kritik bir destek bölgesi oluştuğuna işaret ediyor. 4,00 seviyesinin kırılması durumunda orta vadeli düşüş hareketi başlayabilir. Ancak bu destek bölgesi kırılmadığı sürece alış baskıları artabilir ve 4,75-5,00 seviyelerine doğru bir toparlanma hareketi başlayabilir.

 

57488-eregl Demir-Çelik Sektörü (EREGL-KRDMD) Teknik Analizi

 

57489-eregl5std Demir-Çelik Sektörü (EREGL-KRDMD) Teknik Analizi

 

KRDMD

 

Kısa vadede fibonacci %38,2 seviyesi olan 1,844 desteğini test ediyor. Bu destek kırılırsa orta vadeli düşüş trendinin alt seviyesi olan 1,80 seviyesine doğru geri çekilme devam edebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 200 günlük ortalama olan 1,98 seviyesi direnç olarak takip edilebilir.

Orta vadede ise 1,80 seviyesi kritik öneme sahip. Hem orta vadeli düşüş trendinin alt seviyesi hem de 1 yıllık dönem ortalaması olan bu seviye kırılmadığı sürece yukarı yönlü bir toparlanma başlayabilir. Ancak aşağı yönlü bir kırılma durumunda 1,65-1,45 seviyelerine doğru orta vadeli düşüşler başlayabilir.

 

57490-krdmd Demir-Çelik Sektörü (EREGL-KRDMD) Teknik Analizi

 

57491-krdmd1std Demir-Çelik Sektörü (EREGL-KRDMD) Teknik Analizi

 

Performans

 

Aşağıda 1 yıllık ve 5 yıllık dönemlerin 100 bazlı normalize grafiklerini paylaştık. Bu grafikler KRDMD – EREGL – BIST 100’ün bu dönemler içerisindeki performanslarını yüzde cinsinden gösteriyor. Örneğin grafikteki 115 seviyesi %15’lik bir yükselişi gösteriyor.

 

1 yıllık dönemde iki hissenin de BIST 100’e göre daha iyi bir performans gösterdiğini görüyoruz. Özellikle KRDMD’deki olumlu ayrışma dikkat çekici. Kısa-Orta vadede KRDMD-EREGL ayrışmasında azalma beklenebilir.

 

57492-1-yil Demir-Çelik Sektörü (EREGL-KRDMD) Teknik Analizi

 

5 yıllık dönemde ise KRDM’deki ayrışma daha da dikkat çekici hale gelmiş durumda. Ancak son dönemdeki düşüşlerin KRDM hisselerinde daha fazla hissedildiğini söyleyebiliriz. Grafikte kırmızı renkle görülen trendin de kırılması düşüşün habercisi olabilir.

 

57493-5-yil Demir-Çelik Sektörü (EREGL-KRDMD) Teknik Analizi

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap