Deflasyon ve Enflasyon Seçimi

Büyüme üzerine..

Ekonomistler ve merkez bankaları fiyatlar genel düzeyinin sürekli olarak düşmesi durumu olan deflasyondan çoğunlukla endişe duymuştur. Enflasyon ve deflasyon arasında bir seçim yapılması gerektiğinde enflasyon daha tercih edilir olmuştur. Fiyatlar genel düzeyinin üzerinde aşağı yönlü baskının sürmesi durumunda ücretler genel düzeyi üzerinde de aşağı yönlü baskı söz konusudur. Japonya’da yaşanan son deneyim çalışanların işsizlikle karşı karşıya kalması durumunda, ücretlerinde kesintiye razı geldiklerini göstermektedir.

 

Angus Maddison ve Jan Luiten Van Zanden tarafından yapılan araştırma ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. 1800 – 2010 yılları arasında 30 ülkenin büyüme ve enflasyon oranlarının değerlendirildiği çalışmada, ekonomik büyümenin deflasyonist dönemlerde daha yüksek olduğu göze çarpıyor. Pozitif enflasyon yıllarının medyanı %5,10; negatif enflasyon yıllarının medyanı ise -4,40% olmak üzeredir.

 

Euro Bölgesi örneği incelendiğinde ise, deflasyonist dönemlerde ortalama büyümenin %1,7 gerçekleştiği görülüyor. Enflasyonist dönemlerde ise ortalama büyüme %1,4 gerçekleşiyor. Örneğin Almanya’da ortalama büyüme deflasyonist dönemde %2,6 seviyesindeyken, enflasyonist dönemde %0,6 seviyesinde. Almanya konuya tek örnek değil, Belçika, Fransa, Yunanistan, İspanya ve İsveç ekonomileri deflasyonist dönemlerde daha çarpıcı büyüme rakamlarına ulaşabiliyor.

 

Ekonomi 101 kitabına dönecek olursak, fiyatları aşağı çekmenin arzı artırmak veya talebi azaltmak gibi iki yöntemi bulunuyor. İyi deflasyon, daha efektif üretim, daha yüksek reel ücretler, karlı varlıklara olan talebin artmasıyla sonuçlanır.  Kötü deflasyon ise, borç sorunları dolayısıyla varlık fiyatlarının düşmesi bu durumun karlılığı azaltması ve iflasların derinleşmesi olarak ifade edilebilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap