DAX Endeksindeki Hareketleri Yorumlamak

Bu analizimizde DAX’daki yükselşe ve son geri çekilmelere neden olan bazı faktörleri inceleyeceğiz, bundan sonra yönün neresi olabileceğine dair fikir edinmeye çalışacağız.

DAX, 2014 Ekim ayından beri 4.000 puanın üzerinde yükseliş gerçekleştirdikten sonra geri çekiliyor. Bu analizimizde DAX’daki yükselişe ve son geri çekilmelere neden olan bazı faktörleri inceleyeceğiz, bundan sonra yönün neresi olabileceğine dair fikir edinmeye çalışacağız. DAX endeksi ECB’nin 22 Ocak itibariyle “kapsamlı parasal genişleme” programını başlatmasından destek buluyor. Risksiz getiri oranının oldukça düşmesiyle birlikte yatırımcılar ağırlıklı olarak hisse senetlerini tercih ediyor. Eylül 2016’ya gerekmesi durumunda “daha da uzun süre” boyunca sürecek bir parasal genişleme programı DAX endeksinde yeni zirveleri getirebilir.

 

EURUSD

DAX endeksinden meydana gelen yükselişin en önemli nedenlerinden biri EURUSD paritesinde 1,40’dan başlayan düşüş olabilir. EURUSD ile DAX arasında -%95’in üzerinde bir korelasyon bulunuyor ki bu gerçekten çok büyük bir ilişkiyi işaret ediyor. Aralarındaki regresyonu incelediğimizde, EURUSD’da meydana gelen 0,01’lik bir düşüş (örneğin 1,10’dan 1,09’a düşüş gibi) Dax’da yaklaşık 190,31 puanlık bir yükselişe neden olmuş.

95246-daxeur DAX Endeksindeki Hareketleri Yorumlamak

 

EURUSD’da yaşanan düşüşler neden DAX’da yukarı yönlü bir etki yapıyor?

EURUSD’düştüğünde, zayıf euro’dan faydalanan Alman şirketlerinin rekabet gücü ve ihracat rakkamları artıyor. . Bu da hisse fiyatlarını olumlu yönde etkiliyor. Ayrıca zayıf Euro’nun Enflasyon arttırıcı etkisi nedeniyle düşük enflasyon problemi içerisindeki Almanya’da işlerin düzelebileceğine dair sinyal vermesi de olumlu bir hava oluşmasına neden oluyor.

95248-cpi DAX Endeksindeki Hareketleri Yorumlamak

 

EURUSD’da kısa-orta vadede 50 günlük ortalama direnç olarak takip edilebilir. Son günlerdeki yükseliş bu ortalama geçilmediği sürece sınırlı kalabilir. Bu durumda Dax’da yaşanan düzeltmelerin sınırlı kalıp tekrar yükselişin başlaması beklenebilir. Ancak 50 günlük ortalama kırılırsa EURUSD’da yükselişler başlayabilir.

95249-eurusd DAX Endeksindeki Hareketleri Yorumlamak

 

S&P 500

S&P 500 ile Dax endeksi arasında +%64’lük bir korelasyon bulunuyor. Bu korelasyon EURUSD kadar olmasa da önemli bir ilişkiyi işaret ediyor. S&P’de 2009 yılından beri devam eden yükseliş DAX’ı olumlu etkileyen faktörlerden biri.  Regresyonu incelediğimizde S&P’de görülen “1” puanlık artış Dax’da yaklaşık 15 puanlık bir artışa neden olduğunu görüyoruz.

95251-daxspx DAX Endeksindeki Hareketleri Yorumlamak

 

S&P’de 2120 direnci kısa vadede önemli olabilir. Bu direnç yukarı yönlü kırılırsa 2180’lere doğru bir hamle görülebilir. Aşağı yönlü geri çekilişlerde ise 2078 seviyesi kısa vadede destek olarak takip edilebilir.

95252-spx DAX Endeksindeki Hareketleri Yorumlamak

 

Alman 10 Yıllık Faizi

10 yıllık faizlerin düşmesi, hisse yatırımlarından elde edilen kazancın daha cazip hale gelmesine neden oluyor. Son 1 yıllık dönemi incelediğimizde faizlerin yaklaşık %1,5 seviyelerinden %0,07’ye kadar düştüğünü görüyoruz. Dax’da görülen son düzeltme hareketinin de faizde bu ay içerisinde görülen artışa denk gelmesi bir tesadüf değil.

95253-10y DAX Endeksindeki Hareketleri Yorumlamak

 

Kısa Vade Teknik Analizi

Kısa vadede oluşan üçgen formasyonunun alt seviyesi olan 11.675 kırılmadığı sürece düşüşler sınırlı kalabilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 11.885 direnci önemli olabilir. Bu direnç kırılırsa 12.300’lü seviyelere doğru yükseliş başlayabilir.

Aşağı yönlü bir kırılma durumunda ise düzeltme hareketi devam edebilir.

95256-dax DAX Endeksindeki Hareketleri Yorumlamak

 

Analiz ile ilgili bilgi almak isteyenler Sanko Menkul Değerler Araştıma Bölümünü arayabilirler:

0212 410 05 98

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap