Danimarka Tabanı Koruyabilecek mi?

Bilanço Büyüklüğü / GSYH..

Avrupa Döviz Kuru Mekanizması (ERM) 13 Mart 1970’da Avrupa Parasal Sistemi (EMS) kurulmadan önce günümüzün Avrupa Birliği üyeleri tarafından para birimleri arasında stabilizasyonun sağlanması amacıyla, 1 Ocak 1999’da Euro piyasaya çıkmadan önce yapılan bir ön hazırlık olarak uygulanmıştır.

 

Euro’nun hesaplanmaya başlamasıyla ERM kapsamında kalan tek para birimi Danimarka Kronu (DKK) olmuştur. 1 Euro = 7.46 DKK orta nokta kuru Danimarka Merkez Bankası tarafından sürdürülmeye devam etmektedir. Para biriminin Euro karşısında +/- 2.25% hareket etmesine izin verilmektedir.

 

İsviçre Merkez Bankası 15 Ocak tarihinde açıkladığı beklenmedik kararla birlikte Euro/Frank paritesinde 1.20 tabanını sürdürmekten vazgeçmişti. İsviçre MB değer kaybeden Euro’yu daha fazla rezervine eklemek istemediği için bu kararı almış olabilir. Bu durumda Danimarka MB’nin de sonsuza kadar bu durumu sürdürmesi mümkün olmayabilir.

 

MB Bilanço Büyümesi

58563-1 Danimarka Tabanı Koruyabilecek mi?

Danimarka MB krona daha fazla giriş yaşanmasını istemediği için negatif faiz uygulamasını uygulamaya devam ediyor. Danimarka MB bilançosu 2013 yılı GSYH’nin %32’sine karşılık geliyor. Söz konusu oran İsviçre’de %88, Euro Bölgesi’nde %22, İngiltere’de %23, ABD’de %27, Japonya’da %65 seviyesindedir.

 

 

Danimarka MB’nin Ocak ayı itibariyle rezervleri 12.3 milyar dolar (81 milyar kron) artış göstermiştir. Söz konusu bilanço büyümesi tek ayda %4 artışa işaret etmektedir. Ocak ayı itibariyle Danimarka’da TÜFE -0,30% seviyesine gerilemiştir. Çekirdek enflasyon ise Aralık ayı itibariyle sadece 0,80% seviyesindedir.

 

Bilanço büyüklüğünün günden güne artması durumunda, “tabanı korumak” günden güne daha maliyetli olabilir. Bu durumda DKK’nin değerlenmesine izin verilebilir.

 

15 Ocak tarihli çalışmamız, “Sırada Danimarka mı?”

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/90620/sirada-danimarka-mi

 

Analiz ile ilgili bilgi almak isteyenler Sanko Menkul Araştırma Bölümünü arayabilirler:

 0212 410 05 98

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap