Çukurova Alfa’nın paylarını almadı

turkcell Çukurova Alfa'nın paylarını almadı

Bloomberg News’in konuyla ilgili kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Çukurova Holding, Mikhail Fridman’ın Turkcell’de dolaylı olarak sahibi olduğu yüzde 13,2 payı alma hakkını kullanmadı.

Fridman’ın LetterOne şirketinin sahibi olduğu Alfa, Çukurova’nın Turkcell’deki yüzde 13,8 payını 28 Kasım’a kadar alabilir ya da herhangi bir adım atmayabilir.

Turkcell İletişim’in yüzde 51 hissesi Turkcell Holding’e, yüzde 13,07’si Teliasonera’ya ait, yüzde 35,88’i ise halka açık. Turkcell Holding ise yüzde 53’ü Çukurova Telecom Holdings (CTH), yüzde 47’si Teliasonera’da bulunuyor. Altimo’nun CTH’de yüzde 49 hissesi bulunuyor. 

İngiliz tahkim mahkemesinin Ağustos ayı başında açıklanan kararına göre Çukurova’nın 18 Kasım’a kadar Rus Alfa grubunun telekom varlıklarını yöneten LetterOne şirketine ait Turkcell’deki dolaylı yüzde 13,22 payı 2,7 milyar dolara satın alması, ya da elindeki yüzde 13,76 hisseyi Letterone’a 2,8 milyar dolara satması gerekiyordu.

Tahkim mahkemesinin hükmettiği fiyatlar Turkcell’in tamamının yaklaşık 20 milyar dolar ettiği anlamına geliyor. Reuters verilerine göre hisselerin son kapanış fiyatına göre şirketin piyasa değeri ise 6,4 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

21 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap