Çinli Bankalarının Geri Dönmeyen Krediler Oranı Düştü

Çinli Bankalarının Geri Dönmeyen Krediler Oranı Düştü

Çin Bankacılık Düzenleme Komisyonu, Mayıs sonu itibariyle Çinli bankaların geri dönmeyen krediler oranının azaldığını ve bankaların varlık kalitesinin yükseldiğini açıkladı. Bankaların varlık kalitesinin yükselmiş olması ekonominin daha sağlıklı bir büyüme patikasında ilerlediğinin de bir göstergesi konumunda.

Çin Bankacılık Düzenleme Komisyonu (CBRC) Koruyucu Düzenleme Bürosu’nun başkan yardımcısı Liu Zhiqing Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında bankaların geri dönmeyen kredi oranının geçen aya göre yüzde 1.99, bir önceki yıla göre 0.16 puan daha düşük düzeyde olduğunu söyledi. Liu, ayrıca takipteki kredilerin toplam değerinin Mayıs ayı sonu itibariyle 2,3 trilyon yuan (337 milyar ABD doları) düzeyinde kaldığını da açıkladı.

Liu, Şanghay, Jiangsu, Zhejiang ve Guangdong dâhil kıyı bölgelerindeki bankalardaki takibe düşen kredi oranlarında bir yıl öncesine göre önemli ölçüde düşüşler olduğunu söyledi.

Bankacılık Düzenleme Komisyonu verilerine göre, 2016 yılı sonunda Çin bankalarının geri dönmeyen kredi oranı yüzde 1.74 oldu.

Çin Uluslararası Radyosu

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap