Çin’den 2. çeyreğe zayıf başlangıç

Çin’de Nisan ayında perakende satışlar, geçen yılın aynı dönemine göre %10,8 artış beklenirken, beklentilerin altında %10,7 artış gösterdi. Yılbaşında bu yana olan artış seviyesi ise beklentilere paralel bir şekilde %10,2 oldu. Sanayi üretimi ise aynı dönemde, yıllık bazda %6,5 artış gösterdi. Bu hem piyasa beklentisi olan %7’nin altında, hem de geçen ayki %7,6’lık artışa göre önemli bir yavaşlamaya işaret ediyor. Yılın ilk 4 ayındaki artış ise, yine beklentilerin altında kalarak %6,5 olarak gerçekleşti. Sabit yatırımların da Nisan ayında, beklenti olan %9,1’in altında %8,9 artış gösterdiğini gözlemliyoruz.

Gelen veriler itibariyle Çin’de ikinci çeyreğe zayıf bir görünümle başlandığını söyleyebiliriz. Bu zayıflık elbette, ilk çeyreğe göre görece bir zayıflık olarak algılanmalıdır. İlk çeyrekte %6,9 olarak gerçekleşmiş olan büyümenin, ikinci çeyrekte %6,7’ye doğru yavaşlaması öngörülmekte. Bu beklentiye dayanak oluşturan sebepler ise, politika yapıcıların gölge kredileri ve kaldıracı durdurmaya yönelik kısıtlamalar getirmesi. Çin”de politika yapıcıların aldığı zaman zaman polisiye / militarist olarak nitelendirilebilecek tedbirler, aynı zamanda Çin piyasalarından önemli çıkışlar olmasına neden oluyor.

Bunun haricinde reel ekonomiye ilişkin görünümün önceye oranla daha iyi olduğu söylenebilir. Son zamanlarda ekonominin temel göstergelerinde (enflasyon, PMI) yukarı bir hareket var. CNY’nin değerinin düşük tutulması Çinli şirketlerin karına katkıda bulunurken bir yandan da Çin’in ihracat büyümesini destekliyor. Öte yandan, küresel büyümenin görece daha iyi olması ile beraber artan dış talep, dünyanın en büyük ihracatçısı olan Çin’in cari dengesini de güçlendiriyor.

Bu kapsamda beklentilerin altında gelen verilerin aşırı derecede bir tedirginliğe neden olmadığını söylemek yerinde olacaktır. CNY 6,90 seviyesinde stabil seyrediyor. CSI 300 ise %0,5 artıda bir görüntü çiziyor

-kapital fx

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap