Çin Yeniden Yunanistan’ın Önüne Geçebilir

Çin ve son gelişmeler..

Yunanistan’ın temerrüdü ve kreditörlerle görüşmeleri yakın dönemin en fazla konuşulan konusu. Ancak Çin ekonomisinden son dönemde alınan sinyaller dikkatleri yeniden Çin’e çevirebilir. Şangay Birleşik Endeksi daha önce ulaşmış olduğu zirve seviyelerden yüksek bir oynaklıkla geri çekiliyor. Salı günü Çin hisseleri için oldukça hareketli bir gün oldu. Şangay Birleşik Endeksi %5,5 düşüşle günü tamamlarken, söz konusu seviye 12 Haziran tarihli zirvenin %17 gerisine işaret ediyor. 2015 yılı itibariyle 11.2 trilyon dolar büyüklüğüne erişen  dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin soğuduğuna dair işaretler küresel ekonomiyi tehdit eder hale gelebilir. Yunanistan ise ekonomik büyüklük olarak sadece 207 milyar dolardır. Çin Yunanistan’ın 54 katına karşılık geliyor. Çin ekonomisinde 2 puanlık yavaşlama, Yunanistan ekonomisinin tamamen durmasına karşılık geliyor.

 

Çin’de merkezi yönetim borcu GSYH’nin %43’ü ile makul bir seviyede değerlendirilebilir. Ancak buz dağının görünmeyen yüzü yerel yönetimlerin ne kadar borçlu olduğu üzerinedir. Yerel yönetimlerin en önemli gelir kaynağının kentsel arazi tahsisi olduğu göz önüne bulundurulduğunda gayrimenkul sektöründe yavaşlama Çin’de yerel yönetimlerde “bilinmez” bir borç sorununu gündeme getirebilir.

Yararlanılan Kaynak: WSJ
01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap