Çin Yeni Yılı ve Ekonomik Etkileri

Çin keçi yılına giriyor..

19 Şubat’ta Çin keçi yılına giriyor.  Asya’nın en büyük festivali olarak kutlanan bu etkinliğin ekonomik etkisi de hayli yüksek. Çin Yeni Yılı Festivali 18 – 24 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek. Özellikle perakende satışlar kanadında olmak üzere harcamalar bu dönemde ölçek itibariyle hatırı sayılır ölçüde artıyor.

 

Toplam Seyahat

Çin’de yeni yıl tatili boyunca hükümet tahminlerine göre 2.8 milyar seyahat gerçekleştirileceği tahmin ediliyor. Rakamın 295 milyonu ise demiryolu ile gerçekleştirilecek. ABD’de ise Şükran Günü tatilinde 46.3 milyon Amerikalı evlerinden sadece 50 mil uzaklaşmıştı. Amerikalıların %89’u kendi araçlarını kullandı.

60545-1 Çin Yeni Yılı ve Ekonomik Etkileri

Alışveriş Çılgınlığı

Çin’de 2014 yılının aynı döneminde perakende ve restoranlarda harcamalar 610.7 milyar yuan ($100 milyar) gerçekleşmişti. ABD’de Ulusal Perakende Federasyonu (NRF) tarafından açıklanan verilere göre ise harcamalar dört gün süren Şükran Günü hafta sonu döneminde $50.9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti.

60546-2 Çin Yeni Yılı ve Ekonomik Etkileri

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap