Çin ve Hava Kirliliği

Emisyonu azaltmaya doğru..

Çin’de hava kirliliği önemli bir sorun görülüyor. Çin Yönetimi karbon emisyonunu azaltmak maksadıyla çeşitli girişimlerde bulunuyor. Ulusal Halk Kongresi’nde hava kirliliği ile kararlılıkla mücadele edileceği ifade edilmişti. Hava kirliliği ile mücadele kapsamında kömürle çalışan termik santrallerin daha az kullanılması, araç sahipliğine getirilen sınırlamalar, çelik ve çimento üretiminin daha düşük hacimde devam ettirilmesi ekonomik büyüme üzerinde aşağı yönlü baskı yaratacak unsurlar arasında görülebilir.

80547-1 Çin ve Hava Kirliliği

Çin, BAE’den sonra en fazla hava kirliliğine sahip ikinci ülke konumundadır. Koyu renkli sütun 2010 yılı itibariyle Dünya Bankası verilerine göre seviyeyi göstermektedir.

 

Çin’de PM2.5 seviyesi için emisyon değeri hali hazırda 60 mikrogram/metreküp seviyesinde. Hedeflenen 35 seviyesine ulaşılması için sanayi üretiminin mevcut durum itibariyle %20 azaltılması gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü ise 10 mikrogram seviyesini ideal olarak tanımlıyor. Söz konusu durumun Çin’e maliyeti ise sanayi üretiminin %40 azaltılmasına karşılık geliyor. 

80548-2 Çin ve Hava Kirliliği

,Çin’in sanayi üretimini azaltması ancak mevcut koşullar değişmediği sürece geçerli bir durum olarak ifade ediliyor. Enerji karmasını yeniden gözden geçirmesi, daha düşük enerji emisyonuna sahip araçlara yönelmesi durumunda toplam üretim seviyesi %20 azaltılmadan da hedefe ulaşmak mümkün olabilir. 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap