Çin ve Büyüme Tahminleri

Çin’de hisse senetlerinin yeniden yükselmesi,…

Çin’de hisse senetlerinin yeniden yükselmesi, ekonomi yönetiminin büyüme hedefine ulaşmak konusundaki mücadelesini destekliyor. Çin hisse senetlerine endeksli 582 milyon dolar büyüklüğündeki Borsa Yatırım Fonu 23 Ekim tarihli Çin MB kararının ardından iki ayın en yüksek seviyesine yükseldi. 23 Ekim’de hatırlanacağı üzere Kasım 2014’ten bu yana altıncı kez faiz indirime gidilmişti. Hisse senetleri Çin yönetiminin daha fazla teşvik sağlayacağı spekülasyonundan destek buldu. Ekonomistler 2015 yılında Çin ekonomisinin %6,8 büyüyeceğini tahmin ediyor. 2016 yılında ise büyümenin %6,5 olacağı tahmin ediliyor.

172544-1 Çin ve Büyüme Tahminleri

Çin ekonomi yönetimi 2007 yılında %14,2 seviyesiyle zirveye ulaşan büyümenin 2015 yılı üçüncü çeyreği itibarıyla %6,9 seviyesine gerilemesinden çekince duyuyor. Ekonomik büyüme bir ölçüde finansal hizmetlerin gelişme göstermesinden de kaynaklanıyor. Piyasa katılımcıları Çin’de hisse senetlerinin kalıcı bir yükseliş hareketi başlatmasını olası görmüyor. Bu durumun gerçekleşmesi ekonomik büyüme rakamlarının keskin şekilde hız kazanmasına bağlı olarak görülüyor.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap