Çin ve Aşağı Yönlü Riskler

Veriler hayal kırıklığı yaratıyor.

Çin’de imalat sektörü aktivitesi açısından önemli öncü göstergelerden biri olan İmalat PMI verisi 11 ayın en düşük seviyesine geriledi. Ulusal Halk Kongresi’nde ekonomik büyüme hedefi %7 olarak ifade edilmişti. Çin Başbakanı Li Keqiang ekonomik büyümeyi desteklemek üzere gerekli araçların elde bulunduğunu göstermekteydi. HSBC Markit tarafından açıklanan Mart ayı ön İmalat PMI verisi 49.2 seviyesiyle daralma bölgesinde gerçekleşti. Şubat’ta söz konusu rakam 50.7 seviyesindeydi. Mart ayına ilişkin tahminler ise, 50.5 seviyesindeydi.

 

Şubat ayı itibariyle sıçramanın, Çin Yeni Yılı’ndan kaynaklandığı düşünülmekteydi. Mart ayı itibariyle açıklanan verinin hız kesmesi bu durumu doğruluyor. Grafikte maviyle iş imkanları endeksi, lacivertle resmi PMI rakamları, turuncu renkle HSBC Markit PMI verisi gösteriliyor.

80085-1 Çin ve Aşağı Yönlü Riskler

Ekonomik büyüme üzerine beklentiler ise zayıflamaya devam ediyor. Grafikte mavi renkle gösterilen Bloomberg Büyüme Tahmini 6.3% seviyesine gerilemiştir. Aralık’ta söz konusu veri 7.1% seviyesindeydi.

80087-adsiz Çin ve Aşağı Yönlü RisklerÇin ekonomisine ilişkin aşağı yönlü risklerle birlikte çelik ve demir cevheri fiyatları geri çekilmeye devam ediyor. Çelik fiyatları son durum itibariyle finansal krizde gördüğü seviyenin de altına inmiştir. Çin’de ilk çeyrek büyüme rakamı 15 Nisan itibariyle açıklanıyor. Söz konusu verinin zayıf gerçekleşmesi PBOC’un daha fazla hamlede bulunmasını gerektirebilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap