Çin Pekin’in Kalabalığını Azaltmak İçin Yeni Bir Kent Kuruyor

Xiong’an projesini Çin Başkanı Nisan ayında haber vermişti. Bundan başka daha 19 uydu kent oluşturulmasına karşın bu proje yatırımcıların ilgisini çekiyor.

Şimdilik ortada, yalnızca tarlalar arasından geçen bir kır yolu var. Çevredeki köylerde yaşayan halk plastik ambalaj üretiminde ve tekstilden geçiniyor. Çevre pek bir çekici değil, ama bütün bunlar yakında yok olup yerini yeni Xiong’an kentine ve bölgesine bırakacak.

Pekin’in 100 km güneyinde yer alacak olan yeni Xiong’an kentinin kuruluşu 1 Nisan’da kuruluşu açıklandı ve proje bizzat Başkan Xi Jinping tarafından desteklendi. Bu kente, Pekin’in kalabalığını azaltma ve Çin’in kuzeyini de çekme işlevi biçiliyor.
Çinliler bu alanda deneyimsiz de değiller. Örneğin 1993’te sıfırdan var olan Şanghay’daki yeni Pudong bölgesi, şimdi dünyanın en büyük finans merkezlerinden birine dönüştü. Xiong’an projesi kağıt üzerinde gerçekten devasa. Hükümetin planladığına göre kent, 2.000 kilometre karelik bir alan üzerine yayılacak. Bu, sözgelimi Paris gibi, en büyük Avrupa kentlerinin kapladığı alanın 20 katı. Ayrıca 2019’da Xiong’an saatte 350 km hızla giden bir hızlı tren aracılığıyla Hong Kong’a bağlanacak.
22 milyon nüfuslu Pekin’i rahatlatma fikri yani değil. Dünyanın 2. büyük ekonomisinin siyasal, ekonomik ve kültürel merkezi olan kentte su vb türünden kaynaklar üzerindeki baskıyı azaltmak, kirlilik ve trafik sıkışıklığına çare bulmak için esasen Pekin’in doğusundaki Tongzhou banliyösünde bir uydu idare merkezi oluşturulmuştu. Ayrıca kentin çeperlerinde şişkinlik yaratan bazı işyerleri de ya kapatılmış ya da başka yere taşınmıştı. Ancak bu kez Xiong’an projesi Pekin’in sorununa radikal bir çözüm getirmeye aday gibi görünüyor.

Çin Uluslararası Radyosu

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap