Çin MB Aksiyonu ve Nedenler

Çin ekonomisinin hız kesmesiyle birlikte, ülke…

Çin ekonomisinin hız kesmesiyle birlikte, ülke ekonomisi üzerinde aşağı yönlü riskler devam ediyor. Çin Merkez Bankası Kasım 2014’ten bu yana altıncı kez faizleri indirdi. 1 yıllık gösterge borç verme faizi 25 baz puan indirilerek 4,35% seviyesine çekildi. 1 yıllık referans mevduat faizi ise 1.50% seviyesine çekildi. Çin MB böylelikle 2008/09 küresel finans krizinden bu yana en agresif parasal genişleme dönemini yaşıyor. Çin ekonomisi hatırlanacağı üzere 2015 yılı üçüncü çeyreğinde %6,90 büyüme kaydetmişti. 2015 yılı için ifade edilen %7 büyüme hedefine ulaşmak maksadıyla mücadele devam ediyor. Çin hamlesi önemli ölçüde zayıf enflasyonla ilişkilendirilebilir. Bir diğer yandan mevduat faizinde tavanın kaldırılması da yuan liberalizasyonu yönünde bir adım olarak görülebilir.

 

Çin Büyüme Rakamı

171895-1 Çin MB Aksiyonu ve Nedenler

22 Ekim tarihi itibarıyla ECB Başkanı Mario Draghi’de Aralık’ta daha fazla parasal genişleme gelebileceğini ifade etmişti. Çin MB’nin adımıyla da birlikte küresel risk iştahı güç kazanabilir.

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/1133789/cin-devaluasyonu-uzerine

171896-2 Çin MB Aksiyonu ve Nedenler

Grafikte Bloomberg aylık Çin Büyüme tahmini Eylül ayı itibarıyla 6.55% seviyesine işaret ediyor. Bu durumda piyasa katılımcıları ilerleyen dönemde Çin ekonomisinin daha fazla hız kesmesini bekliyor olabilir. Ancak, Çin MB’nin 23 Ekim tarihli hamlesi beklentiler kanadını destekleyebilir.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap