Logo reklamı

Çin ekonomisinin yüzde 6,8 oranında büyümesi bekleniyor

Çin Bankası'na bağlı Uluslararası Finansal Araştırma Enstitüsü tarafından bugün yayınlanan Çin Dkonomik ve Finansal Görünüm Raporu'na göre, yılın ilk çeyreğinde Çin'in gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) yüzde 6,9 oranında büyümesi, büyüme hızının önceki çeyreğe oranla 0,1 puan artması öngörülüyor. Yılın ikinci çeyreğinde ve yıl kapsamındaki GSYİH'nin ise yüzde 6,8 oranında büyümesi bekleniyor. 
Geçen yılın sonunda, Çin Bankası, 2018 yılı Çin ekonomisinin büyüme oranını yüzde 6,7 olarak öngörmüştü.
Yılın ilk çeyreğinde, dışardan gelen taleplerin güçlü olması, yeni dinamiklerin artması, emlak sektörü ve özel yatırımdaki yeniden canlanma gibi unsurların etkisiyle, Çin ekonomisinde sanayi, tüketim, yatırım ve ihracat gibi alanlardaki endekslerin büyüme hızları farklılıklar gösteriyor.
Raporda Çin maliye sisteminde daha güçlü çabaların sürdürülmesi ve mali politikaların etkinliğinin artırılması arasındaki koordinasyona daha büyük önem gösterileceğine dikkat çekildi. Bununla birlikte, büyük finansal krizlerin önlenmesi ve giderilmesi, finansal reformun güçlü bir şekilde ilerletilmesi amacıyla, para politikası ve ihtiyatlı bir makro yönetim sisteminden oluşan çift yönlü düzenleyici çerçevenin iyileştirmesinin Çin'in finansal sisteminin ana trendi olduğuna işaret edildi.

Çin Uluslararası Radyosu

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*